Ruszyła pierwsza w tym roku aukcja OZE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
25-11-2019,15:05 Aktualizacja: 25-11-2019,15:16
A A A

25 i 26 listopada odbędą się pierwsze w tym roku aukcje OZE, których na bieżący rok zaplanowanych jest 12. Ich pierwszy etap dotyczy podmiotów już istniejących. Od 5 grudnia będą odbywać się aukcje dla nowych wytwórców zielonej energii.

Aukcje, podobnie jak w roku ubiegłym, będą przeprowadzane za pośrednictwem Internetowej Platformy Aukcyjnej (IPA), na której wytwórcy mogli zakładać konta i rejestrować instalacje - informuje Urząd Regulacji Energetyki.

farmy wiatrowe na bałtyku, odnawialne źródła energii, fotowoltaika, energia słoneczna, Ryszard Wasiłek

Polska będzie stawiać na odnawialne źródła energii

Eksperci są zgodni, że w długiej perspektywie polska gospodarka nie ma innej drogi, jak przestawienie się na odnawialne źródła energii i czyste technologie produkcji energii. - Dostosowujemy nasze elektrownie konwencjonalne do zaostrzanych...

- System IPA został przetestowany pod względem funkcjonalności i wydajności. Jest bardzo intuicyjny i przyjazny użytkownikowi, usprawnia nie tylko przeprowadzenie aukcji, ale co istotne także proces prekwalifikacji i raportowania jej wyników - zapewnia Rafał Gawin, prezes URE.

Sesje zawsze będą odbywać się w godzinach 8-18. Zasady kalkulacji pomocy publicznej są takie same jak w ubiegłym roku, nieco odmienne są natomiast koszyki i ceny referencyjne dla każdej z kategorii instalacji.

25 i 26 listopada w pierwszej z tegorocznych aukcji mogą wziąć udział przedsiębiorcy prowadzący instalacje biomasowe i biogazownie inne niż rolnicze o mocy powyżej 1 MW.

Mogą to być dedykowane instalacje spalania biomasy, układy hybrydowe, jednostki wykorzystujące m.in. biogaz z oczyszczalni, bądź pozyskany ze składowisk odpadów, ale także instalacje termicznego przekształcania odpadów i dedykowane instalacje spalania wielopaliwowego. Maksymalna ilość energii elektrycznej, która może zostać sprzedana podczas poniedziałkowej aukcji to 34 TWh, a jej wartość to 20,74 mld zł.

We wtorek odbędzie się natomiast aukcja dla instalacji wykorzystujących do wytwarzania energii elektrycznej wyłącznie biogaz rolniczy, w tym z wysokosprawnej kogeneracji o mocy większej niż 1 MW. Maksymalna ilość energii elektrycznej, która może zostać sprzedana w drodze tej aukcji wynosi ponad 3,4 TWh, a jej wartość to blisko 2,2 mld zł.

Prezes URE niezwłocznie po zamknięciu aukcji podaje do publicznej wiadomości na stronie internetowej urzędu informacje o wynikach.
 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama