Gminy dostaną rekompensaty za straty na wiatrakach
W przyszłym roku gminom na podstawie wniosków będą wypłacane rekompensaty za utracone w 2018 r. dochody w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych. Senat przyjął ustawę w tej sprawie, przedłożoną przez resort klimatu i środowiska.
Dokument skierowany do podpisu przez prezydenta ma być m.in. odpowiedzią na postulaty samorządowców, którzy zwracali uwagę na konieczność kompensacji kosztów poniesionych przez gminy w związku ze zmianami podatkowymi, jakie zaszły w 2018 r. Nowe przepisy wejdą w życie 5 lutego 2022 r.
Nowa ustawa o OZE to cios w prosumenta
"Zgodnie z przyjętym rozwiązaniem gmina, aby otrzymać rekompensatę, będzie musiała złożyć wniosek, którego wzór stanowi załącznik do ustawy. Wnioski rozpatrywał będzie wojewoda właściwy miejscowo dla danej gminy. Po rozpatrzeniu pod względem formalnym i merytorycznym oraz rachunkowym, wyda decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania rekompensaty" - wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Szef resortu będzie organem odwoławczym od decyzji wojewody. Wypłata rekompensat gminom, które się do nich zakwalifikują, nastąpi w 2022 r.
"Nowe rozwiązanie jest realizacją orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 22 lipca 2020 r. Zgodnie z jego wyrokiem, uprawnionymi do uzyskania rekompensat są gminy, które na skutek zmiany przepisów utraciły dochody w postaci podatku od nieruchomości płaconego od elektrowni wiatrowych w 2018 r. Rekompensata będzie dotyczyć około 200 gmin, na obszarze których zlokalizowane są elektrownie wiatrowe. Rząd przeznaczy na ten cel 524,43 mln zł" - przekazują resortowi urzędnicy.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś