Branża chce znać terminy kolejnych aukcji OZE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-04-2020,10:35 Aktualizacja: 22-04-2020,11:18
A A A

Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki zaapelowało do rządu o podanie przybliżonych terminów tegorocznych aukcji dla OZE. Brak harmonogramu to poważna bariera rozwojowa, która może zaprzepaścić potencjał sektora PV - ocenia PSF.

Jak przypomniało Stowarzyszenie, reprezentujące inwestorów, wytwórców oraz dostawców technologii z sektora energetyki słonecznej, to obecnie najszybciej rozwijająca się „zielona” technologia na świecie.

Ireneusz Zyska, ministerstwo klimatu, branża oze, system aukcyjny oze

Rząd zapowiada wsparcie dla branży OZE

Odroczenie obowiązku dostarczania energii w ramach systemu aukcyjnego jest jedną z form pomocy w okresie pandemii koronawirusa dla przedsiębiorstw z branży OZE - poinformował Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii....

Polska, z elektrowniami słonecznymi o mocy niespełna 1,6 GW wciąż jest daleko w tyle za dużymi państwami UE, jednak przyrost nowych mocy nabiera tempa.

W ocenie PSF, na to, jak duże i stabilne będzie to tempo, wpływ będzie mieć harmonogram aukcji odnawialnych źródeł energii.

Niestety, do tej pory nie przedstawiono terminu aukcji na 2020 r., brakuje też deklaracji na temat aukcji i planowanych do zakontraktowania w nich wolumenów na kolejne lata - wskazało Stowarzyszenie.

W liście do Ministra Klimatu Michała Kurtyki i Pełnomocnika Rządu ds. OZE Ireneusza Zyski, apeluje o ogłoszenie przynajmniej przybliżonych terminów aukcji OZE, które mają się odbyć w tym roku.

Wskazuje też na konieczność pilnego rozpoczęcia prac legislacyjnych nad rozporządzeniem określającym maksymalną ilość i wartość energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, która może zostać sprzedana w drodze aukcji w roku 2021, oraz wpisanie do dokumentów strategicznych w zakresie polityki energetycznej państwa terminów kolejnych aukcji OZE i zakontraktowanych wolumenów w perspektywie minimum 4-5 lat.

inwestycje w oze, instalacje fotowoltaiczne, farmy wiatrowe na bałtyku, Zbigniew Gryglas

W fotowoltaice przybędzie gigawat mocy. Na morzu powstaną wiatrowe farmy

W 2020 r. dzięki instalacjom fotowoltaicznym w Polsce przybędzie 1 gigawat nowych mocy, wobec 1,3 gigawata mocy fotowoltaicznych obecnie - ocenił Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych. - W ubiegłym roku pojawiło się ponad 100...

- Brak zaplanowanych aukcji OZE to największa bariera rozwojowa, bo bez gwarancji rządu, która jest dziś niezbędnym warunkiem finansowania, duże inwestycje w fotowoltaice wyhamują - ocenia prezes PSF Ewa Magiera.

Jak dodaje, sektor nadal żyje w niepewności, czy aukcje w 2021 r. w ogóle się odbędą, a co za tym idzie, nie mają pewności, czy inwestycje rozpoczęte w ubiegłych latach mają szanse na realizacje oraz czy rozpoczynać kolejne, co z kolei pozwoliłoby utrzymać cykl inwestycyjny sektora na dotychczasowym poziomie.

Tymczasem, w ocenie PSF, szczególnym atutem fotowoltaiki jest krótki cykl inwestycyjny i już za 2-3 lata mogą powstać instalacje, które zasilą przemysł, podnoszący się po pandemii i potrzebujący taniej energii.

Energetyka słoneczna to także ogromny impuls dla gospodarki i szansa dla firm na zajęcie silnej pozycji w europejskim łańcuchu dostaw.
 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama