Wygrali aukcje. Produkcja energii właśnie ruszyła
Dziś w gminie Olsztynek (woj. warmińsko-mazurskie) zostanie otwarta nowoczesna elektrownia słoneczna. Wczoraj produkcję energii rozpoczęła podobna instalacja w gminie Dobrcz (woj. kujawsko-pomorskie). Moc każdej z nich wystarczy do zaspokojenia potrzeb około połowy znajdujących się w gminach domów.
Farma fotowoltaiczna w gminie Dobrcz ma łącznie 4 MW mocy zainstalowanej. Powstała w pobliżu miejscowości Magdalenka oraz Zalesie.
Produkowana w niej energia wystarczy do zaspokojenia potrzeb około 2 tys. gospodarstw domowych, czyli mniej więcej połowy znajdujących się w gminie.
Fotowoltaika dostanie wsparcie. Będzie więcej instalacji
Z kolei inwestycja w gminie Olsztynek znajduje się w pobliżu miejscowości Mierki. Ma moc 6 MW. Jest w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne około 3 tys. domów, podczas gdy gmina liczy ich 6 tys.
Obie farmy słoneczne powstały w wyniku aukcji dla odnawialnych źródeł energii, która odbyła się półtora roku temu. Mimo że są jednymi z większych tego typu instalacji w kraju, ich budowa trwała zaledwie sześć miesięcy.
Jak przekonuje inwestor, było to możliwe m. in. dzięki otwartemu podejściu gmin do innowacyjnych rozwiązań, czego te inwestycje są najlepszym dowodem.
Parafie będą produkowały energię za unijną dotację
Elektrownie są zbudowana z nowoczesnych paneli fotowoltaicznych, które do wytwarzania energii elektrycznej wykorzystują wyłącznie energię słoneczną.
Tym samym nie zanieczyszczają powietrza, ani nie są źródłem hałasu. Instalacje powstały z dużym udziałem polskich komponentów.
Ich inwestor – Chatteris Investments przekaże je teraz ostatecznemu właścicielowi, czyli duńskiej firmie Nordic Solar, która ma szerokie kompetencje w zarządzaniu instalacjami OZE.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś