Prąd z farmy Augustynka może zasilić 12 tysięcy gospodarstw
Farmę fotowoltaiczną Augustynka o mocy 25 MW uruchomiła w czwartek w powiecie siemiatyckim (Podlaskie) PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE. Farma ma zasilić w prąd ok. 12 tys. gospodarstw domowych - podała PGE w komunikacie prasowym.
Cytowany w komunikacie prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski podkreśla, że farma fotowoltaiczna Augustynka jest kolejną inwestycją, która przybliża firmę do tego, aby w 2030 r. osiągnąć 3GW zainstalowanej mocy właśnie instalacjach fotowoltaicznych.
Firma podała, że farma PV Augustynka znajduje się na 27-hektarowej działce. Jak dodała, znajduje się tam ok. 46 tys. paneli monokrystalicznych, bifacjalnych. "Mogą one absorbować światło dwustronnie, zarówno bezpośrednio padające na ogniwo, jak i odbite - docierające od tyłu" - wyjaśniono w komunikacie. Zaznaczono, że panele mogą wyprodukować powyżej 26 GWh rocznie, co pozwala zasilić w energię elektryczną 12 tys. gospodarstw domowych.
Tauron zbuduje w gminie Postomino farmę fotowoltaiczną o mocy 90 megawatów
Zakończyła się też równocześnie budowa rozdzielni sieciowej 110 kV Augustynka, która pozwoli, aby wyprodukowana energia elektryczna trafiła do sieci. Tę inwestycję zrealizował białostocki oddział PGE Dystrybucja.
"W ramach inwestycji wybudowano nowy budynek rozdzielni wraz z całą infrastruktura sieciową rozdzielni i drogami wewnętrznymi. Stacja ma zapewniony system ochrony wraz z odpowiednim systemem łączności" - podała w komunikacie PGE. Zbudowano także m.in. ponad 2 km kablowych linii, nowy słup, który wprowadza istniejącą linię energetyczną 110KV Milejczyce-Adamowo do nowo wybudowanej stacji.
Budowa rozdzielni trwała od września 2022 r. do grudnia 2023 r. Kosztowała 21 mln zł i została sfinansowana przez spółkę PGE Energia Odnawialna SA - jako podmiot przyłączany. "Inwestycja wpływa na poprawę bezpieczeństwa energetycznego w regionie, możliwość przyłączania nowych źródeł OZE i nowych odbiorców energii elektrycznej" - podano w komunikacie.
PGE Energia Odnawialna z grupy PGE ma 33 farmy fotowoltaiczne, 21 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych i cztery elektrownie szczytowo-pompowe. "Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi ok. 2530 MW" - wskazano w komunikacie Grypy PGE.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś