Na gruntach należących do KOWR będą powstawać farmy fotowoltaiczne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-10-2019,15:00 Aktualizacja: 11-10-2019,15:06
A A A

Enea i Enea Wytwarzania podpisały z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa list intencyjny, dotyczący współpracy przy projektach fotowoltaicznych. Miałyby powstawać na nieruchomościach Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Celem sygnatariuszy jest powołanie spółki celowej, której zadaniem będzie rozwój przedsięwzięć OZE, w tym budowa wielkoobszarowych farm fotowoltaicznych na nieruchomościach rolnych, należących do KOWR.

systemy fotowoltaiczne, energia słoneczna, instalacje oze, fotowoltaika, Arkadiusz Sekściński, PGE Energia Odnawialna

Fotowoltaika ma przyszłość. PGE postawi farmy na gruntach PKP

Polska pozyskuje zaledwie 800 MW mocy z energii słonecznej. Celem PGE jest osiągnięcie ok. 2,5 GW do 2030 roku. Spółka nawiązała współpracę z PKP i z 100 tys. ha kolejowych gruntów wytypuje te, które najlepiej nadają się...

W pierwszej kolejności będą to tereny określone w planach i studiach kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, jako grunty przeznaczone pod inwestycje OZE.

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa  podkreślał, że za pomocą takich umów struktura wytwarzania energii elektrycznej w Polsce zmienia się bez napięć. - Rozwój fotowoltaiki na terenach wiejskich ma szczególne uzasadnienie. Jest to energia czysta, zielona, odnawialna i nie degradująca środowiska i nie generująca konfliktów społecznych - zaznaczył.

Szef resortu dodał, że fotowoltaika na terenach wiejskich, gdzie najczęściej występują deficyty energii ma swoje ekonomiczne uzasadnienie. Stabilizuje pracę sieci i zmniejsza koszty przesyłu, to też dodatkowe źródła dochodu dla obszarów wiejskich.

Tadeusz Skobel, wiceminister energii oceniał, że współpraca spółek energetycznych oraz przemysłu i rolnictwa w tworzeniu źródeł odnawialnych powinna przynieść liczne wielostronne korzyści. Jak podkreślał, mocno stawiamy na fotowoltaikę, która jest technologią popieraną przez społeczeństwo.

- W zasobie rolnym KOWR jest 1,5 mln hektarów. Trzeba dokonać ich gruntownej inwentaryzacji i selekcji, bo nie wszystkie grunty będą się nadawać pod farmy fotowoltaiczne, a jest jeszcze kwestia przyłączenia. (...) Szczegóły będą opracowane w zespołach projektowych - powiedział Jarosław Ołowski, wiceprezes Enei.  

Według najnowszych danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, moc zainstalowana fotowoltaiki w polskim systemie przekroczyła 1 GW.

Według stanu na 1 października 2019 r. wynosiła 1007,2 MW. Oznacza to wzrost o 158 proc. rok do roku i o 7 proc. w okresie wrzesień-październik 2019 r.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama