Małopolska farmami stoi. A będą kolejne
Aż 65 mln euro przeznaczono na projekty służące zwiększeniu wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych w województwie małopolskim. Takie nakłady zostały zapisane w nowym Regionalnym Programie Operacyjnym dla regionu.
Jak przekonują jego władze, polityka energetyczna zajmuje jedno z kluczowych miejsc w RPO 2014-2020. „19 mln euro pozwoli na poprawę efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach, a 96 mln euro w sektorze publicznym i mieszkaniowym. Na dofinansowanie mogą liczyć projekty związane z kompleksową termomodernizacja budynków oraz inwestycje w zakresie instalacji wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, czyli np. farmy fotowoltaiczne”, informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Takie farmy już stanowią obrazek charakterystyczny dla Małopolski. Przykładem jest jeden z największych tego typu obiektów w kraju, który od połowy 2014 r. funkcjonuje w Gierczycach pod Bochnią. Na cały wart prawie 11 mln zł projekt zarząd województwa przeznaczył 4,4 mln zł dofinansowanie z unijnych środków.
Farma składa się z pięciu tysięcy paneli zlokalizowanych na 2-hektarowej działce, które są w stanie produkować prąd o mocy około 1,4 MW. Taka ilość energii może zaspokoić potrzeby około 600 gospodarstw, a co najważniejsze znacznie ogranicza emisję CO2.
„Wsparcie z funduszy unijnych w ramach poprzedniej perspektywy finansowej otrzymały również podobne inwestycje w Małopolsce, m.in. w Wierzchosławicach, Tymbarku, Chyżnem czy gminach Radłów, Gnojnik i Wiśniowa”, podaje UMWM.