Energia odnawialna to przyszłość wsi
Dzięki OZE polska wieś może stać się niemal samowystarczalna energetycznie - stwierdzili uczestnicy konferencji, która odbyła się w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie na Opolszczyźnie.
Tematem spotkania była energia odnawialna w gospodarstwie rolnym. Wojciech Młodarski, reprezentujący dolnośląską firmę Multisun przekonywał o korzyściach wynikających z możliwości samodzielnej produkcji energii przy pomocy fotowoltaiki.
Fotowoltaika ma się coraz lepiej. Sektor rośnie w siłę
- W przeciwieństwie do zabudowy miejskiej, budynki w terenie wiejskim mają zdecydowanie większe możliwości wykorzystania energii słonecznej. Według naszych obliczeń instalacja zwraca się w ciągu 7 lat, przy czym zakładamy jej żywotność na 25-30 lat. Dobrze dobrane panele są w stanie zaspokoić do 90 proc. zapotrzebowania na energię, jaką zużywa gospodarstwo, a w niedalekiej przyszłości będzie także źródłem paliwa do pojazdów napędzanych elektrycznie, które nieuchronnie wypierają pojazdy spalinowe - wyjaśniał ekspert.
Jego zdaniem, chociaż obecnie nadwyżki wyprodukowanej energii można już przechowywać w sieci dystrybucyjnej, problem magazynowania energii wyprodukowanej ze słońca zniknie w ciągu kilku lat.
- Co roku nauka przynosi rozwiązania pozwalające na budowę baterii o blisko 10 procent większej pojemności niż wcześniejsze generacje. Pokonano barierę kosztów budowy instalacji. Widzimy kilkunastoprocentowy wzrost obrotów sprzedaży fotowoltaiki. Co ciekawe, aż 90 proc. naszych klientów nie korzysta z żadnych dotacji - uważa Włodarski.
Piotr Rudyszyn, który zajmuje się projektowaniem rozwiązań energetycznych przestrzegał przez bezmyślnym podążaniem za obowiązującymi modami.
- Niestety, tak to często bywa, że najpierw inwestor widzi możliwość otrzymania dotacji, a dopiero potem dorabia do niej ideologię. Mamy za sobą modę na wiatraki i tysiące małych kolektorów, z których wytwarzamy chyba najwięcej ciepła w skali Europy. Tymczasem, żeby inwestycja miała sens, trzeba na początku określić cel, a dopiero później szukać sposobów jego sfinansowania. Dla małego gospodarstwa wystarczy fotowoltaika z pompą ciepła. Duże gospodarstwo może pomyśleć o wykorzystaniu biomasy pod warunkiem, że znajdzie sposób na wykorzystanie nadwyżek ciepła. Dobrze przemyślany system da wymierne efekty ekonomiczne nawet bez dotacji - zapewniał.