Agrofotowoltaika sposobem na utrzymanie wzrostu mocy
Szybki rozwój fotowoltaiki w Polsce może zwolnić z powodu braku miejsca pod nowe farmy. Jedną z recept na to może być agrofotowoltaika, czyli łączenie na jednym obszarze upraw rolnych i specjalnych paneli - ocenia Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki.
Moc źródeł fotowoltaicznych w polskim systemie elektroenergetycznym przekroczyła w styczniu 4 GW. Tylko w ciągu ub.r. wzrosła trzykrotnie. Rozwój fotowoltaiki przyspiesza, ponieważ w 2019 r. przyrost mocy zainstalowanej w systemie wyniósł ponad 150 proc.
Na tym rolnik może świetnie zarobić, jednak trzeba uważać
Jak jednak wskazuje Ewa Magiera, szefowa Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki w perspektywie jest spowolnienie dynamiki rozwoju PV, spowodowane m.in. brakiem miejsca pod budowę farm słonecznych. - Szansą na dalszy dynamiczny rozwój PV w Polsce jest agrofotowoltaika - mówi PAP Magiera.
Instalacje tzw. Agro-PV są specjalnie projektowane, by na terenie, na którym się znajdują, można było jednocześnie prowadzić uprawy. Panele są ustawiane wyżej, mogą pełnić funkcję zacienienia na otwartym polu, pokrywać uprawy szklarniowe itp.
- Szczególnie w gorących i suchych latach, rośnie jakość upraw bez konieczności dodatkowego nawadniania - wskazuje ekspertka.
Jak dodaje, konstrukcje paneli na wysokościach powyżej 3 m mogą chronić uprawy przed skutkami opadów nawalnych czy gradu. Wśród innych korzyści wymienia stałe wpływy z tytułu dzierżawy gruntu pod instalację PV.
Fotowoltaika na dachu to znaczne zmniejszenie opłat za prąd
- Inwestycje fotowoltaiczne nie wykluczają się z działalnością rolniczą. Przeciwnie - uzupełniają się i otwierają przed właścicielem gruntów nowe możliwości. Rozwój agrofotowoltaiki to więcej niż nowa ścieżka dla sektora słonecznego. To możliwość integracji produkcji czystej energii z produkcją żywności i droga do zrównoważonej i konkurencyjnej gospodarki - ocenia Magiera.
Szefowa PSF wskazuje, że istnieją rodzime firmy, które są w stanie sprostać wyzwaniom technicznym związanym z budową projektów agrofotowoltaicznych.
Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki, widząc potencjał agrofotowoltaiki w Polsce, powołało specjalną grupę roboczą, której zadaniem będzie m.in. identyfikowanie barier rozwojowych. Palącą kwestią jest uregulowanie stanu prawnego takich instalacji.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś