100 dni "Mojego Prądu". W styczniu drugi nabór

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
09-12-2019,14:25 Aktualizacja: 09-12-2019,14:31
A A A

Redukcja dwutlenku węgla o 58,8 tys. ton rocznie, 65 mln zł wypłaconych i zatwierdzonych do przekazania dotacji, 13,5 tys. dofinansowanych instalacji PV przez 100 dni - to efekty kończącego się naboru w programie "Mój Prąd".

Łączna zainstalowana moc to 73,5 MW, co pozwala na wygenerowanie z dofinansowanych instalacji PV aż 73,5 GWh/rok zielonej energii, a to z kolei ograniczy roczną redukcję szkodliwego dla zdrowia CO2 o 58,8 tys. ton.

Mój Prąd, energia, wniosek Mój Prąd

Jak uniknąć odrzucenia wniosku w ramach programu "Mój Prąd"?

Z danych Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że z 6324 złożonych wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Mój prąd" aż 1313 zostało odrzuconych. To blisko 21 procent, a więc całkiem sporo....

Taka energia pozwoliłaby też zasilić ponad 40 mln lampek choinkowych. Oznacza to, że w każdym polskim domu światełka na choince mogłyby być zasilane zieloną energią z PV. A ekoefektów będzie jeszcze więcej, bo pierwszy nabór wniosków w programie "Mój Prąd" trwa do 20 grudnia.

- W odpowiedzi na lawinowo rosnące zapotrzebowanie na przydomową fotowoltaikę, 13 stycznia 2020 r. rozpoczynamy drugi nabór, w którym podtrzymujemy dofinansowanie instalacji PV do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie - przypomina zasady programu Piotr Woźny, szef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Dofinansowanie można łączyć z tzw. ulgą termomodernizacyjną, ale koszty przedstawione do rozliczenia muszą być pomniejszone o otrzymaną dotację. Wnioski w drugim naborze będzie można składać do 18 grudnia 2020 r. Program przyczyni się do spełnienia międzynarodowych zobowiązań Polski w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej, poprawy jakości powietrza, przede wszystkim na obszarach słabo zurbanizowanych, oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego - podsumowuje prezes NFOŚiGW.

Do wykorzystania w programie jest jeszcze ponad 90% z miliardowego budżetu.
 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama