Pierwsza partia pelletu zjechała z taśm produkcyjnych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: k.perkowska | perkowska@apra.pl
10-01-2018,13:40 Aktualizacja: 10-01-2018,14:24
A A A

Produkcja pelletu w nowym zakładzie Grupy Stelmet w Grudziądzu ruszyła w pierwszym tygodniu stycznia. Inwestycja została zrealizowana w spodziewanym terminie i budżecie. Jej wartość wyniosła około 20 mln zł.

Pierwszą wyprodukowaną partią pelletu na liniach produkcyjnych w Grudziądzu był produkt pod marką Lava.

W najbliższych miesiącach rozpocznie się również produkcja pelletu Olimp, który cechuje jeszcze wyższa jakość i wymaga uzyskania odpowiedniego certyfikatu.

biomasa, kocioł na biomasę, energia cieplna, efektywnośc energetyczna, velux, spalanie biomasy

Duże oszczędności dzięki kotłowi na biomasę

Ekologiczną instalację opalaną biomasą oddała właśnie do użytku fabryka Velux w Namysłowie. Dzięki nowej inwestycji znacznie poprawi się efektywność energetyczna zakładu i o 80 proc. spadnie zużycie gazu ziemnego. Rocznie w fabryce Velux jest do...

Grupa Stelmet rozpoczęła budowę nowego zakładu produkcji pelletu w Grudziądzu wiosną 2017 r. Szacowane zdolności produkcyjne fabryki wynoszą około 40 tys. ton pelletu rocznie. Stelmet produkuje pellet również w nowoczesnym zakładzie w Zielonej Górze, którego zdolności produkcyjne sięgają około 110 tys. ton tego paliwa rocznie. Oznacza to, że łączne zdolności Grupy Stelmet wzrosły do około 150 tys. ton pelletu rocznie.

- Systematycznie zwiększamy sprzedaż pelletu zarówno w ujęciu wolumenowym, jak i wartościowym. Uruchomienie produkcji pelletu w zakładzie w Grudziądzu pozwoli nam na zwiększenie udziału tego produktu w przychodach Grupy Stelmet. W roku obrotowym 2015/16 stanowiły około 10 proc. łącznych przychodów, a w pierwszych trzech kwartałach roku obrotowego 2016/17 sprzedaż pelletu znacząco wzrosła i odpowiadała już za blisko 12 proc. łącznych przychodów Grupy - mówi Przemysław Bieńkowski, wiceprezes Stelmetu.

- Niezwykle ważny jest również ekologiczny wymiar zrealizowanej inwestycji, gdyż pozwoli nam w większym stopniu wykorzystać cenny surowiec drzewny, który przerabiamy w Grudziądzu - dodaje.

nfośigw, efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii, wnioski o dofinansowanie, energooszczędność

Tańsze instalacje OZE. Fundusz je dofinansuje.

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji promujących efektywność energetyczną i korzystanie z odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach. O pieniądze można starać się do 30 marca w Narodowym Funduszu Ochrony...

Grupa Stelmet jest drugim największym producentem pelletu w Polsce oraz istotnym dystrybutorem tego ekologicznego paliwa na rynki europejskie, głównie do Niemiec, Danii Włoch i Belgii. Odbiorcami pelletu są przede wszystkim dystrybutorzy oraz hurtownicy, jak również mniejsze przedsiębiorstwa prowadzące sprzedaż hurtowo-detaliczną.

Pellet jest wykorzystywany przez odbiorców końcowych do ogrzewania domów, obiektów działalności gospodarczej, a także do wytwarzania energii cieplnej w procesach przemysłowych.

Produkty Grupy posiadają europejski certyfikat EN plus A1 oraz niemiecki DIN Plus, które potwierdzają ich najwyższą jakość, charakteryzującą się wysoką wartością opałową, niską wilgotnością oraz śladową ilością popiołu.

Pellet to rodzaj ekologicznego paliwa powstającego ze sprasowanej pod wysokim ciśnieniem biomasy bez udziału jakichkolwiek chemicznych substancji spajających. Pellet drzewny produkowany przez Grupę Stelmet powstaje z produktu ubocznego (wióry, zrębki, trociny) uzyskiwanego w procesie produkcji drewnianej architektury ogrodowej. Zaliczany jest do najbardziej efektywnych źródeł energii.

Pellet drzewny jest ponadto paliwem ekologicznym – emisja dwutlenku węgla podczas spalania jest równa ilości dwutlenku węgla pochłoniętego przez drzewo podczas jego wzrostu, a pozostała po spaleniu niewielka ilość popiołu (poniżej 0,5 proc. dla pelletu produkowanego przez Stelmet) może zostać użyta również jako nawóz.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama