Duże oszczędności dzięki kotłowi na biomasę
Ekologiczną instalację opalaną biomasą oddała właśnie do użytku fabryka Velux w Namysłowie. Dzięki nowej inwestycji znacznie poprawi się efektywność energetyczna zakładu i o 80 proc. spadnie zużycie gazu ziemnego.
Rocznie w fabryce Velux jest do zagospodarowania 3,6 tys. ton wiórów i zrębów drewnianych. - Postanowiliśmy je wykorzystać do wytworzenia energii na potrzeby produkcji i ogrzewania hal. W ten sposób zakład wykorzysta 99 proc. drewna, praktycznie z minimalnymi stratami - mówi Krystian Żurek, dyrektor namysłowskiej fabryki.
Inwestycja kosztowała około 7 mln zł. Przewidywane oszczędności gazu przy pracy kotłowni bio wyniosą blisko 870 tys. m3/rok. Firma zakłada, że nakłady zwrócą się w ciągu pięciu lat, zaś instalacja będzie eksploatowana przez 20 lat. Dzięki spalaniu biomasy zakład w Namysłowie wyemituje rocznie o około 2,5 tys. ton CO2 mniej.
Miliony złotych na pojazdy napędzane energią elektryczną
Kocioł wyprodukuje w ciągu roku tyle energii (9 618 MWh), ile potrzebowałoby 5 tys. 4-osobowych gospodarstw domowych (według oficjalnych statystyk 4-osobowe gospodarstwo domowe zużywa rocznie 1900 kWh, a na obszarach wiejskich nawet 2100 kWh rocznie).
To oznacza, że kocioł z nadwyżką pokryłby zapotrzebowanie na energię Namysłowa liczącego około 17 tys. mieszkańców. Natomiast w przypadku gminy Namysłów, liczącej 26 tys. mieszkańców, kocioł pokryłby 3/4 energii potrzebnej jej mieszkańcom.
Nowoczesna, ekologiczna instalacja zagospodarowania surowców drewnianych (wiórów i zrębów) składa się z: systemu odciągu wiórów i odpadów z hal produkcyjnych, silosa do przechowywania opału bio o pojemności 250 m3, nowoczesnego kotła stałopalnego na biomasę marki Viessmann o maksymalnej mocy grzewczej 2600 kW, mniejszych kotłowni gazowych na terenie zakładu wspomagających system podczas niedoboru materiału lub zwiększonego zapotrzebowania na energię oraz sieci ciepłowniczej na terenie fabryki. Cały proces dostarczania biomasy, wytwarzania i dystrybucji ciepła jest w pełni zautomatyzowany.
- Jest to zatem dość rozbudowany system elementów, który musi sprostać niemałemu zadaniu. Fabryka Velux w Namysłowie potrzebuje ciepła przez cały rok kalendarzowy, co wynika z wymogów technologicznych, jak również konieczności ogrzewania 69 tys. m2 powierzchni hal produkcyjnych i magazynowych. Podobne rozwiązanie zostało z sukcesem wdrożone również w innych zakładach produkujących okna drewniane należących do Grupy Velux i spółek siostrzanych w Gnieźnie i w Wędkowach koło Tczewa - informują przedstawiciele zakładu.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś