Specustawa dotyczącą biogazowni rolniczych gotowa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Inga Domurat PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-01-2023,10:35 Aktualizacja: 24-01-2023,10:39
A A A

Polskim biogazem powinna zostać jak najszybciej zastąpiona jak największa część importowanego surowca, jakim jest gaz ziemny - mówił w Koszalinie Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa w kontekście legislacyjnych prac nad ustawą dotyczącą biogazowni rolniczych.

Polityk zaznaczył na briefingu prasowym, że jako pełnomocnik rządu do spraw transformacji energetycznej obszarów wiejskich i dzięki poparciu wicepremiera Henryka Kowalczyka razem z zespołem ekspertów przygotował specustawę dotyczącą biogazowni rolniczych.

Innowacyjna biogazowania, Brody Poznańskie, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Henryk Kowalczyk

Innowacyjna biogazowania nie będzie emitować uciążliwych zapachów

W Brodach Poznańskich (woj.wielkopolskie) powstanie pierwsza w Polsce biogazownia wytwarzająca biometan, która nie będzie emitować uciążliwych zapachów - poinformował resort rolnictwa. W ramach przedsięwzięcia "Innowacyjna...

- Specustawa ma być procedowana tak, by była wyjęta ze sporu politycznego. (….) powinna połączyć wszystkie partie polityczne w poszukiwaniu jak najlepszego rozwiązania, po to by jak najszybciej zastąpić jak największą część importowanego surowca, jakim jest gaz ziemny, właśnie polskim biogazem - zaznaczył Kowalski.

Poinformował, że w ciągu najbliższych dni przedstawi założenia legislacyjne w sprawie biogazowni rolniczych, które w jego ocenie "powinny powstawać w Polsce na wielką skalę".

Wiceszef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na kwestię planowanego wprowadzenia ułatwień w realizacji inwestycji lokalizacyjnej biogazowni rolniczych dla rolników indywidualnych, którzy mają hodowlę trzody chlewnej i krów mlecznych.

- Powinni mieć możliwość postawienia biogazowni rolniczych bez konieczności zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, bez uzyskiwania nowych decyzji środowiskowych. Nie może być też tak, że pozostałości po wyprodukowaniu biogazu są traktowane jako odpad. One mogą być wykorzystane przez rolników jako nawóz - wskazał.

Obecnie w Polsce funkcjonuje zaledwie ok. 140 biogazowni, a dla porównania w Niemczech jest ich ok. 9000. W kraju  może być produkowanych 14 mld m3 biogazu, po oczyszczeniu biometanu ok. 7-8 mld m3.

- Tam, gdzie rolnicy mogą stworzyć dodatkowe źródło dochodów, zbudować biogazownie, które polskie państwo dofinansowuje w wysokości 65 proc., warto poprawić przepisy - ocenił Kowalski. Zaznaczył przy tym, że specustawa ma być też odpowiedzią na to, co się wydarzyło na rynkach energetycznych po wybuchu wojny w Ukrainie.
 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama