Nowatorska technologia w największej polskiej biogazowni
W województwie łódzkim rozpoczęła się budowa największej w kraju biogazowni o planowanej mocy 5,62 MW. Zakład w Kutnie ma być jednym z najnowocześniejszych w Europie, a zastosowana w nim innowacyjna polska technologia pozwoli skrócić okres fermentacji do 10 dni.
Biogazownia ma być pierwszą instalacją w Europie współpracującą ze spalarnią i suszarnią osadów, przerabiającą rocznie około 270 tys. ton odpadów.
Biogaz będzie wytwarzany m.in. z osadów ściekowych z pobliskiej oczyszczalni, a także odpadów pochodzenia zwierzęcego z ubojni i zakładów przetwórstwa spożywczego w centralnej Polsce. Planowana moc obiektu wystarczy na zaopatrzenie w prąd 32-tysięcznego miasta.
W zakładzie zostanie zastosowana nowatorska technologia ODTP (z ang. Organic Double Power Technology), którą zgłoszono do urzędu patentowego. Polega ona na odpowiednim przygotowaniu mieszanki materiałów, obejmującym najpierw ich podgrzanie do ponad 133°C, a następnie schłodzenie do 35-40°C. Pozwoli to pozyskać z surowca ponad 95% biogazu (zwykle jest to 60-65%).
Efektem innowacyjnej technologii będzie też skrócenie czasu fermentacji, która potrwa zaledwie 10 dni (w standardowych obiektach wykorzystujących kiszonkę z kukurydzy okres ten wynosi od 60 do 90 dni). Zastosowana metoda obróbki umożliwi ponadto dostarczanie do biogazowni surowca w różnej formie, np. z zanieczyszczeniami.
Osady ściekowe z oczyszczalni transportowane będą do biogazowni podziemnym rurociągiem. Zmniejszy to uciążliwość inwestycji dla mieszkańców ze względu na ewentualne nieprzyjemne zapachy. Pozostałe substraty do produkcji biogazu będą przyjmowane w zamkniętej hali, wyposażonej w powietrzne śluzy rozładunkowe dla ciężarówek oraz system wentylacyjny z biofiltrem oczyszczającym powietrze odprowadzane na zewnątrz.
Przedsięwzięcie realizuje firma Ekospot, która pozyskała na ten cel 40 mln zł dotacji od Ministerstwa Gospodarki z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt inwestycji wynosi około 118 mln zł. Zakończenie budowy biogazowni nastąpi w pierwszym kwartale przyszłego roku. Nieco później, bo do 2017 roku, potrwa realizacja części spalarniowej.