Biogazownie i fotowoltaika z unijnym dofinansowaniem
Elektrownie fotowoltaiczne i bioelektrownie powstaną na terenie pięciu gmin województwa lubuskiego. Z inicjatywy burmistrza Słubic utworzyły one pierwszy w regionie komunalny Klaster Energii Odnawialnej.
Do klastra przystąpiły gminy: Słubice, Ośno Lubuskie, Cybinka, Rzepin oraz Górzyca. Przewidywana moc odnawialnych źródeł energii wyniesie średnio 3 MW w każdej gminie.
Prosument ma być bardziej aktywny
Planowane są instalacje średniej wielkości, czyli do 1 MW oraz mikroinstalacje. Docelowo gminy będą tak zwanymi „wyspami energetycznymi”, a więc mogą uzyskać całkowitą samowystarczalność, a nadwyżka wyprodukowanej energii będzie mogła zostać odsprzedana do sieci.
- Nasz plan zakłada, że dzięki klastrowi mieszkańcy, którzy będą chcieli korzystać z energii odnawialnej, będą mogli ubiegać się o finansowe wsparcie ze strony Unii Europejskiej – mówi Tomasz Ciszewicz, burmistrz Słubic.
Podkreśla też wiele korzyści, które klaster może przynieść środowisku naturalnemu. - Odnawialne źródła energii to przede wszystkim redukcja gazów cieplarnianych, ale także tzw. współtowarzyszących zanieczyszczeń, takich jak pyły, dwutlenek siarki, tlenki azotu, czyli zanieczyszczeń, które bezpośrednio i pośrednio wpływają na zdrowie nas wszystkich.
Burmistrz przypomina, że podstawowym źródłem zanieczyszczenia atmosfery jest ciągle energetyka. – Stąd dyrektywy europejskie nakładające na nas obowiązek zmiany struktury źródeł pozyskiwania energii i osiągnięcie 15-procentowego udziału OZE w krajowym zużyciu energii do 2020 roku – wyjaśnia Tomasz Ciszewicz.
Supermarkety będą sprzedawały klientom energię ze słońca
Unia Europejska deklaruje jednocześnie, że będzie dofinansowywać projekty, które pozwolą zmniejszyć stopień zanieczyszczenia środowiska. - Klaster jest idealnym narzędziem, żeby sięgnąć po te pieniądze. Umożliwia też dostęp do dotacji krajowych. Prowadzenie inwestycji w formule klastra komunalnego stwarza dodatkową możliwość pozyskania finansowania dla projektów OZE realizowanych w ramach współpracy pomiędzy lubuskimi samorządami – zaznacza burmistrz.
Nadrzędnym celem klastra jest prowadzenie działalności, która pozwoli na wspólne i skoordynowane równoważenie podaży oraz zapotrzebowania na energię lub paliwa gazowe na obszarze gmin wchodzących w skład klastra, poprzez ich wytwarzanie, dystrybuowanie i obrót. Zasady funkcjonowania klastrów reguluje znowelizowana ustawa o odnawialnych źródłach energii. Jej celem jest restrukturyzacja i modernizacja polskiej energetyki, połączone z dążeniem do osiągnięcia gospodarki niskoemisyjnej.
Zgodnie z ustawą, obszar działania tego rodzaju klastra nie może przekraczać granic jednego powiatu lub pięciu gmin. Klastry energii odnawialnej to – zdaniem słubickich urzędników – przyszłość sektora energetycznego. Mają one ogromne znaczenie w kwestii poprawy jakości powietrza, ale również obniżenia kosztów funkcjonowania powiatu.