Biogazowe certyfikaty od wtorku na giełdzie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (adp) | redakcja@agropolska.pl
02-09-2016,14:25 Aktualizacja: 12-09-2016,12:43
A A A

6 września Towarowa Giełda Energii, w związku z nowelizacją ustawy o OZE, wprowadzi do obrotu na Rynku Praw Majątkowych nowe certyfikaty biogazowe - PMOZE-BIO.

Przedmiotem obrotu będą prawa majątkowe wynikające ze świadectw pochodzenia dla energii elektrycznej wytworzonej z biogazu rolniczego od 1 lipca tego roku.

Notowania będą odbywały się analogicznie do całego Rynku Praw Majątkowych: w systemie kursu jednolitego i w systemie notowań ciągłych we wtorki i w czwartki, natomiast transakcje pozasesyjne w poniedziałki i środy. 

zielone certyfikaty, komisja europejska, ministerstwo energii, prawo energetyczne, ustawa o oze, energia elektryczna

Ulgi dla odbiorców energii zaakceptowane

Komisja Europejska wydała decyzję potwierdzającą zgodność polskiego systemu wsparcia OZE opartego na tzw. zielonych certyfikatach z unijnym prawem pomocy publicznej. KE zaakceptowała także system ulg dla odbiorców przemysłowych związanych z...

Wraz z rozpoczęciem notowań, TGE będzie publikowała indeksy cenowe: TGEozebio dla transakcji sesyjnych oraz TGEozebioTP dla transakcji pozasesyjnych. Transakcje te będą rozliczane przez Izbę Rozliczeniową Giełd Towarowych.

Wprowadzenie do obrotu biogazowych certyfikatów, zwanych przez branżę błękitnymi, jest skutkiem znowelizowania ustawy o odnawialnych źródłach energii. Od 1 lipca obowiązuje bowiem zapis dotyczący obowiązku umarzania świadectw pochodzenia dla energii elektrycznej produkowanej z biogazu rolniczego w wysokości 0,65 proc. sprzedaży tej energii odbiorcom końcowym.

Zdaniem ustawodawcy, wpłynie to na poprawę sytuacji finansowej działających biogazowni rolniczych, które w wyniku spadków cen zielonych certyfikatów od dawna przynoszą bardzo duże straty.

Ustalenie dodatkowego obowiązku na poziomie 0,65 proc. ma spowodować, że podaż i popyt błękitnych certyfikatów będą na zbliżonym poziomie, a ich cena wyniesie mniej więcej tyle, co opłata zastępcza, kształtująca się w tym roku na poziomie 300,03 zł/MWh.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama