Zboża pod lupą. Jaka jest skala porażenia grzybowego?
Na około 260 plantacji zbóż badanych tylko w jednym województwie, wystąpienie fuzariozy kłosów stwierdzono na 63, a sporysz zbóż i traw obserwowano na 45.
Jednym z elementów unijnej strategii "Od pola do stołu" jest nadzór nad produkcją pierwotną żywności pochodzenia roślinnego, w tym zbóż.
Producenci zbóż o swoim krytycznym położeniu. Domagają się działań rządu
Wśród zagrożeń, które mogą wystąpić dla tej grupy roślin, znajdują się zanieczyszczenia niepożądanymi substancjami produktów zbożowych, do których należą mykotoksyny wytwarzane przez patogeny grzybowe, takie jak sporysz (Claviceps purpurea) czy fuzarioza (Fusarium spp.).
"W Unii Europejskiej obowiązują m.in. prawne ograniczenia zawartości mykotoksyn produkowanych przez grzyby Fusarium w ziarnie pszenicy przeznaczonym do spożycia przez ludzi oraz opracowane wytyczne, co do ich zawartości w ziarnie przeznaczonym na pasze. Wydane zostały również zalecenia Komisji Europejskiej w sprawie monitorowania występowania alkaloidów sporyszu w paszy i żywności" - przypomina w komunikacie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy.
To właśnie Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa od 2016 r., na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy instytucjami działającymi w polskim sektorze rolnym, prowadzi monitoring plantacji pod kątem występowania sporyszu zbóż i traw oraz fuzariozy kłosów.
Dawne gatunki i odmiany zbóż na WRiE
"Na terenie województwa kujawsko pomorskiego corocznej kontroli pod kątem ww. agrofagów poddawanych jest około 260 plantacji zbóż żywicielskich. Biorąc pod uwagę dane z monitoringu prowadzonego w roku 2022, wystąpienie fuzariozy kłosów stwierdzono na 63, natomiast sporysz zbóż i traw obserwowano na 45. W obu przypadkach zanotowano średnie porażenie poniżej 1 proc. (0,7 proc. w przypadku Fusarium spp. oraz 0,3 proc. w przypadku Claviceps purpurea)" - wylicza bydgoski WIORiN.
Co istotne, podczas przeprowadzanych kontroli inspektorzy rejestrowali występujące w tym czasie warunki meteorologiczne, m.in wilgotność (występowanie rosy/mgły, opadów), gdyż ma ona istotne znaczenie dla rozwoju tych patogenów.
Podobnie jak z bydgoskiego, tak z wszystkich wojewódzkich inspektoratów wyniki z przeprowadzanych kontroli przekazane zostały do Instytutu Ochrony Roślin-PIB w Poznaniu. Placówka na zlecenie resortu rolnictwa wykonuje coroczną ocenę zagrożenia dla całego kraju.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz