Zboża drożeją w Polsce i na światowych giełdach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-03-2022,14:20 Aktualizacja: 09-03-2022,12:41
A A A

Inwazja Rosji na Ukrainę wywołała skokowy wzrost cen zbóż na giełdach światowych, znacznie podrożało też ziarno w Polsce - informuje Izba Zbożowo-Paszowa. W związku z zakłóceniami w eksporcie ze strony tych państw, importerzy szukają alternatywnych źródeł dostaw.

Eksperci zwrócili uwagę, że duże międzynarodowe firmy handlowe zawiesiły działalność na Ukrainie. W związku z wojną, wywóz z tego kraju został wstrzymany 25 lutego, ponieważ operowanie w portach stało się zbyt niebezpieczne. Ocenia się, że wszystkie porty pozostaną tam zamknięte do końca rosyjskiej inwazji.

Izba Zbożowo-Paszowa, ceny ziarna, pszenica, wojna na Ukrainie

Zboża coraz droższe po inwazji Rosji na Ukrainę

Inwazja Rosji na Ukrainę i wzrost cen ziarna na giełdach światowych wpłynęły na umocnienie stawek zbóż na rynku krajowym. Wyraźny wzrost cen ziarna wystąpił w przypadku dostaw do portów z przeznaczeniem na eksport - informuje Izba...

Rośnie również ryzyko długoterminowych zakłóceń w dostawach z Ukrainy i Rosji, gdyż wojna niszczy ukraińską infrastrukturę i pola uprawne, a zachodnie sankcje uderzają w handel z Rosją.

Eksport z Rosji jest kontynuowany, ale napotyka na poważne problemy w postaci międzynarodowych sankcji ograniczających dostępność kredytów oraz zakłóceń na szlakach żeglugowych. Tamtejsze banki zostały wykluczone z systemu SWIFT, co utrudnia dokonywanie płatności międzynarodowych - zauważyła Izba.

Jak wskazuje, według amerykańskich prognoz Ukraina ma do wyeksportowania przed końcem sezonu, czyli do 30 czerwca 5,5 mln t pszenicy, 13,7 mln t kukurydzy i 4 mln t oleju słonecznikowego. Narastają zatem obawy co do wpływu tej sytuacji na światową podaż ziarna w dalszej części sezonu 2021/22.

Informacje o wstrzymaniu eksportu ziarna z regionu Morza Czarnego kierują popyt w kierunku alternatywnych źródeł dostaw. W ostatnich dniach odnotowano bardzo dużą sprzedaż pszenicy z Rumunii, Bułgarii, Francji, Niemiec, Polski i innych krajów UE.

Monika Piątkowska, Izba Zbożowo-Paszowa, ceny ziarna, pszenica, wojna na Ukrainie

Wojna w spichlerzu świata oznacza, że ziarno będzie coraz droższe

Wojna na Ukrainie spowoduje dalszy wzrost notowań zbóż na giełdach światowych, ceny ziarna już od kilku dni rosną. Drożej będzie także w Polsce - powiedziała Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej. W czwartek nad ranem kolumny...

7 marca na giełdzie Matif pszenica kosztowała 422,5 euro/t w kontrakcie marcowym i 396,5 euro/t z dostawą w maju. Tuż przed inwazją (23 lutego) tona pszenicy notowana była na poziomie 287 euro/t, a w dniu rosyjskiej agresji podskoczyła do 316,5 euro/t. Znacznie podrożała także kukurydza - 7 marca kosztowała 371 euro/t (kontrakt na marzec), a przed rozpoczęciem wojny 267 euro/t.

Sytuacja na krajowym rynku zbożowym jest dynamiczna, ceny ziarna na eksport zmieniają się nawet kilkakrotnie w ciągu dnia - wskazują analitycy. Skokowy wzrost stawek zbóż i oleistych na giełdach światowych przełożył się na wyraźny wzrost cen oferowanych za ziarno z dostawą do portów. Dodatkowo, ceny ziarna w portach podbiło głębokie osłabienie kursu złotego. W końcu tygodnia ceny pszenicy konsumpcyjnej z dostawą do portów dobiły do rekordowych 1900 zł/t, a kukurydzy do 1600 zł/t.

W opinii ekspertów Izby, po bardzo słabym lutym, w marcu wywóz pszenicy drogą morską będzie większy i powinien wynieść około 150 tys. ton. Dużego eksportu należy się spodziewać w przypadku kukurydzy, której zakupy przez importerów wzrosły w ostatnich dniach. Wzmożonego eksportu ziarna z kraju należy spodziewać się w ostatnim kwartale bieżącego sezonu (kwiecień-czerwiec).

W ślad za zwyżką cen na giełdach światowych, zboże drożeje także w polskich skupach. W końcu ubiegłego tygodnia cena pszenicy konsumpcyjnej na rynku krajowym osiągnęła już poziom 1750-1800 zł/t, pszenicy paszowej 1700-1750 zł/t, żyta konsumpcyjnego 1100-1300 zł/t, a żyto paszowego 1100-1200 zł/t. Kukurydza kosztowała 1440-1500 zł/t, a rzepak 3700-4000 zł/t. 


 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij