Zbiory zbóż wchodzą w decydującą fazę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
06-08-2020,9:30 Aktualizacja: 06-08-2020,9:59
A A A
Według informacji pochodzących z oddziałów terenowych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zebranych na koniec lipca, a więc tuż przed wystąpieniem ostatnich opadów deszczu, w Polsce prawie całkowicie zebrany był jęczmień ozimy. Skoszono niespełna 20% areału pszenicy, natomiast żyta - w zależności od województwa - od 10 do 20%. A więc decydująca faza zbiorów zbóż wciąż jest przed nami. 
 
Sprzyjające warunki pogodowe w ostatnim tygodniu lipca br. spowodowały przyspieszenie prac żniwnych. 30 lipca zboża podstawowe koszone były w większości województw. Oczywiście najbardziej zaawansowany był zbiór jęczmienia ozimego. 
 
W tym czasie, praktycznie zebrany był już w woj. lubuskim, kujawsko-pomorskim i mazowieckim. W dolnośląskim w 90%, a w świętokrzyskim, pomorskim i zachodniopomorskim w 70% do 85%. Najmniej zaawansowane zbiory tego gatunku miały miejsce w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim i lubelskim. 
 
Zbiory zbóż, zboża, agrobiznes, żniwa 2020

Zapowiadają się rekordowe zbiory zbóż

Według wstępnego szacunku GUS, zbiory zbóż w Polsce z mieszankami zbożowymi mogą wynieść ok. 27,9 mln t, czyli o 11 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Ma być też więcej warzyw gruntowych i niektórych owoców. W ocenie GUS,...
Zbiory pszenicy ozimej nie przekraczały na ogół 20% powierzchni zasiewów, a żyta - w zależności od województwa - wahały się od 10% do 20%. 
 
„Podmioty skupujące zboża na terenie całego kraju są przygotowane do odbioru ziarna od rolników, ale dostawy są narazie niewielkie. W większości województw (małopolskim, opolskim, śląskim, lubuskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim oraz podlaskim) ziarno jest na ogół suche i dobrej jakości. W województwie mazowieckim oraz lubelskim jakość ziarna jest zróżnicowana, od średniej do dobrej. W województwie warmińsko-mazurskim dostarczone do skupu ziarno pszenicy, zwłaszcza ze słabszych gleb, charakteryzuje się obniżoną gęstością” - wskazuje KOWR. 
 
Jeśli chodzi o rzepak, to 30 lipca w woj. kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i lubuskim zbiory rzepaku ozimego dobiegały końca. W województwie kujawsko-pomorskim i podlaskim zebrano około 70% zasiewów rzepaku ozimego, a w woj. dolnośląskim i mazowieckim ponad 60%.
 
Półmetek przekroczyły zbiory rzepaku w woj. podkarpackim. Skup rzepaku przebiega sprawnie. W woj. małopolskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim i podlaskim występuje problem z niskim stopniem zaolejenia nasion rzepaku ozimego. Zdarzają się także partie nasion zanieczyszczone i wilgotne. 
 
Na najbliższe dni zapowiadana jest upalna, bezdeszczowa pogoda w większości rejonów kraju, co zapewne przyspieszy prace żniwne i wielu rolnikom pozwoli je zakończyć. 
 
  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
Poleć
Udostępnij