Zbiór gryki w końcu października
W naszym klimacie rzadko zdarza się w od wiosny do jesieni na tym samym polu dwa razy zasiać i zebrać plon w postaci nasion. W tym roku nam się to udało i 31 października wykosiliśmy grykę.
Wiosną wysieliśmy groch siewny, którego nasiona (4 t/ha) zebraliśmy w połowie lipca. Na obszarze 11 ha bezpośrednio po zbiorze grochu 19 lipca wysieliśmy grykę siewną. Norma wysiewu wyniosła 60 kg/ha. Gryki ani nie nawożono, ani nie stosowano żadnych zabiegów środkami ochrony roślin.
Żniwa 2016 dobiegają końca – czas na grykę
Gryka została u nas wysiana jako międzyplon przede wszystkim z myślą o pszczołach. Jest ona bowiem jedną z lepszych roślin miododajnych – daje nawet 50-60 kg miodu z 1 ha i jest to pożytek o dużych walorach leczniczych i smakowych.
W naszym gospodarstwie posiadamy kilkadziesiąt rodzin pszczelich i zbieramy od nich miód. Zbiór nasion gryki nie był pierwotnie naszym głównym celem.
Roślina zakwita 15-25 dni od siewu, czyli bardzo szybko, natomiast jej kwitnienie trwa długo – od 44 do 60 dni. Na naszej plantacji gryka kwitła od połowy sierpnia niemal do końca września. Kwiaty zebrane są na zakończeniach rozgałęzień łodygi w luźne grona bądź baldachy.
Na jednej roślinie zawiązuje się od 500 do 2000 kwiatów, lecz jedynie 4-10 proc. z nich wydaje owoce, którymi są orzeszki. Dojrzewanie orzeszków jest nierównomierne i trwa kilka tygodni, dlatego też dużym problemem jest osypywanie się.
Plon gryki jest bardzo słaby a w dodatku niestabilny – według różnych publikacji wynosi od 0,6 do 1,5 t/ha.
Żniwa gryki miały miejsce 31 października, niestety pogoda nie była sprzyjająca, gdyż od miesiąca deszcz pada niemal codziennie. Jednak kombajn nie poległ na polu – za wyjątkiem małych problemów na stokach – i postanowiliśmy już nie zwlekać i spróbować dokonać zbioru.
Po odpowiednim nastawieniu kombajnu zbożowego bez większych trudności dokonano omłotu. Plon wyniósł 900 kg z 1 ha przy wilgotności 22 proc.
Jeszcze nie wiemy, co zrobimy z zebranymi orzeszkami gryki – może sprzedamy je do firmy nasiennej, a może do zakładu przetwórstwa zbożowego.