Szpaki wyrządzają szkody nie tylko w sadach!
W ostatnich tygodniach można zauważyć wzmożone migracje ptaków oraz zbieranie się w większe grupy szykujące się do odlotu na zimę. Nie inaczej jest w przypadku szpaków.
Szpaki najczęściej są kojarzone jako "szkodniki" upraw sadowniczych, które niszczą uprawy w znaczącym stopniu lub powodują zmniejszenie plonu handlowego oraz jakości zbieranych owoców. Zaskakujące oraz rzadko spotykane zjawisko żerowania szpaków da się również zaobserwować na świeżo zasianych polach ze zbożami ozimymi. Co ciekawe, ptakom nie przeszkadzają zaprawione ziarniaki lub też zaprawione z dodatkiem nawozu donasiennego.
Stare gatunki i odmiany zbóż w Katedrze Agronomii SGGW
Ptaki wybierają materiał siewny spod powierzchni gleby, a najchętniej sięgają po skiełkowane ziarniaki pozostawiając sam korzeń lub korzeń z liścieniem całym lub uszkodzonym. Wysokie natężenie zjawiska szczególnie da się zaobserwować na polach, gdzie przebiegają linie energetyczne, na których ptaki odpoczywają oraz korzystają z łatwo dostępnego pokarmu poniżej. Dla rolników linie są przeszkodą oraz są uciążliwe podczas wykonywania zabiegów, natomiast dla ptaków są idealnym miejscem do przesiadywania oraz uciekania przed drapieżnikami.
Po przejściu chmary ptaków (wynoszącej nawet po kilka tysięcy osobników) pojawiają się obawy o dalszy rozwój roślin oraz wielkość obsady roślin, dzięki której da się uzyskać zakładany plon. Niektóre rośliny nawet bez ziarniaków są w stanie rosnąć (uzależnione jest to od fazy w której doszło do wybrania ziarniaków).
W przypadku kilkuprocentowych ubytków obsady nie należy się przejmować znacznym zmniejszeniem plonowania w przyszłym roku, szczególnie w obecnym czasie, gdy koszty materiałów do produkcji skokowo pną się do góry. Dopiero w przypadku dużych ubytków lub uschnięć roślin należy zdecydować się na przesiewanie lub siew innych roślin na wiosnę.
Sytuacja w rolnictwie jest coraz gorsza, a takie czynniki dodatkowo pogarszają nastroje rolników, miejmy nadzieję, że w niebawem wszystko wróci do normy.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz