Stare gatunki i odmiany zbóż w Katedrze Agronomii SGGW
Wystawę pt. "Stare gatunki i odmiany zbóż" od piątku 7 października 2022 r. można oglądać w Katedrze Agronomii Instytutu Rolnictwa SGGW w Warszawie. Celem wystawy prezentującej zapomniane i niedoceniane odmiany i gatunki roślin uprawnych jest zwiększenie możliwości wykorzystania zasobów genowych roślin rolniczych. Jest to ekspozycja w ramach projektu AGROBANK.
Liderem projektu jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, a jego uczestnikami są IHAR - PIB w Radzikowie, Fundacja Kaleckiego i Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe. Finansowanie pochodzi z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Koordynatorem wystawy ze strony Instytutu Rolnictwa jest dr inż. Leszek Sieczko, prodziekan Wydziału Rolnictwa i Ekologii SGGW.
Plonowanie pszenicy ozimej w systemie ekologicznym
Autorzy we wstępie do wystawy przypominają, że dawne gatunki, odmiany regionalne i lokalne zbóż to zasoby genetyczne, które mogą mieć wymierną wartość gospodarcza i finansową. Często są skutecznym narzędziem konkurencji gospodarczej, stanowiąc jednocześnie dziedzictwo biologiczne, społeczne i kulturowe. Ich ochrona i zachowanie odgrywają ważną rolę w zachowaniu bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Zasoby genetyczne mają szczególne znaczenie dla produkcji rolniczej w warunkach postępujących zmian klimatycznych.
Autorzy wystawy podkreślają też, że na nasze pola z sukcesem wracają stare gatunki pszenicy, takie jak pszenica samopsza, płaskurka i orkisz.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz