Stan ozimin na północnym wschodzie Polski
Przelotne opady śniegu w ostatnich dniach towarzyszyły praktycznie całej Polsce. W niektórych regionach śnieg utrzymuje się, za sprawą niewielkiego spadku temperatury. W dalszym ciągu jest to znikoma okrywa, która nie stanowi dobrej ochrony przed silnym mrozem.
Pomimo iż mamy drugą dekadę grudnia w dalszym ciągu dominują intensywne opady deszczu oraz niekiedy także i śniegu. Od kilku lat zimowa aura występuje na początku roku, a nie jak było to kilkanaście lat temu w listopadzie, grudniu, gdzie zima trwała przez kilka miesięcy.
Przewódki - korzystna alternatywa
Na dzień dzisiejszy zboża ozime na terenie powiatu monieckiego są w bardzo dobrej kondycji, szczególnie te, których siew wykonany został terminowo. Obecnie pola przykrywa kilku centymetrowa okrywa śnieżna. Pomimo utrzymującej się pokrywy śniegu gleba jest niezamarznięta, a co za tym idzie w dalszym ciągu jest bardzo miękko.
Niestety, wiele pól pozostało bez jesiennej ochrony herbicydowej. Długa oraz dość ciepła jesień przyczyniła się do intensywnego rozwoju chwastów wśród roślin ozimych. W takim przypadku należy jak najszybciej (o ile będą do tego warunki), wkroczyć z herbicydem na wiosnę, aby zahamować rozwój chwastów.
Prawidłowo odchwaszczanie należy wykonywać już jesienią, jednak nie zawsze warunki atmosferyczne na to pozwalają. Takie działanie ułatwia wiosenny start zbóż oraz pozwala zmniejszyć dawki oprysków.
Zboża wysiane w drugiej dekadzie września są bardzo dobrze rozkrzewione oraz nie widać na nich oznak chorób. Zboża wysiane w późniejszych terminach zdążyły powchodzić, jednak są one niewielkie.
Czy znasz ranking odmian pszenżyta ozimego w 2017 roku?
Na dziś nie należy oceniać czy zboża dobrze przezimują czy też źle, ponieważ wszystko zweryfikuje aura. Nawet te rośliny, które dzisiaj są w dobrej kondycji mogą ulec zniszczeniu, gdy przyjdą bardzo duże spadki temperatury przy braku okrywy śnieżnej. Dodatkowo tegoroczne opady pozostawiły glebę w bardzo wysokim uwilgotnieniu, przez co może dojść do niekorzystnego zjawiska, jakim jest wysadzanie roślin.
Oprócz wysadzania roślin, gdy gleba zamarza na mokro powstaje swoisty korek, który na wiosnę utrudnia wsiąkanie wody z roztopów, przez co mogą pojawić się zastoiska wodne, które już teraz można zaobserwować na niektórych polach.
Miejmy nadzieję, że najgorsze scenariusze się nie sprawdzą oraz nie będzie powtórki sprzed dwóch lat, kiedy wiele roślin uległo wymarznięciu.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz