Przygotowania do żniw na Podlasiu na ostatniej prostej
Przełom lipca i sierpnia to najważniejszy okres niemal dla każdego rolnika. W tym roku ze względu na pogodę żniwa prawdopodobnie będą nieco opóźnione.
Na północnym wschodzie większość zbóż zarówno jarych, jak i ozimych powoli osiąga końcowy etap dojrzewania, ziarniaki z dnia na dzień są coraz twardsze.
Żniwa w Brodzicy rozpoczęte
Ostatnie dni ze słoneczną pogoda i wysoką temperaturą znacznie przyspieszają proces dojrzewania. Jeżeli dobra pogoda nadal się utrzyma być może nawet pod koniec tego tygodnia rolnicy ruszą kombajnami w pola.
Tegoroczne łany zbóż prezentują się dość dobrze szczególnie oziminy, a to za sprawą dostatecznej liczby opadów oraz w miarę dobrej pogodzie. Jeżeli przez najbliższe tygodnie nie nadejdzie nawałnica z nawalnym deszczem lub też gradem plony będą zadowalające.
Jednak nie należy oceniać plonu po wyglądzie łanu. Ostateczny plon oraz zbiory pokaże ilość ziarna zgromadzonego w magazynach, silosach i spichlerzach.
Żniwa to nie tylko prace związane ze zbiorem zbóż, ale także wiele innych obowiązków przed zbiorem (przegląd maszyn, czyszczenie i porządkowanie magazynów itp.). Wielu rolników kończy prace porządkowe i zaczyna wyczekiwać odpowiedniego momentu do żniw.
Żniwa pod Chełmem zakończone. Czas na podsumowanie
Podczas prac porządkowych w magazynach i silosach należy usunąć wszystkie pozostałości po ubiegłorocznych zbiorach, tak, aby nowe ziarno nie zostało zanieczyszczone.
W przypadku występowania niepożądanych szkodników zbożowych należy przeprowadzić dezynsekcję.
Przy zbiorze zbóż należy pamiętać o odpowiedniej wilgotności ziarna, która pozwoli przechowywać ziarno bez strat.
Zbyt wilgotne, zanieczyszczone ziarno może się zagrzewać a w końcowym etapie pleśnieć. Optymalna wilgotność do przechowywania ziarna powyżej 6 miesięcy to około 13 proc.
Miejmy nadzieję, że w tym roku podczas żniw pogoda dopisze i ziarno będzie o dostatecznej wilgotności bez konieczności dosuszania, tak jak było to w wielu przypadkach rok wcześniej.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz