Protest rolników w Hrubieszowie 20 grudnia 2022 r.
Zamojskie Towarzystwo Rolnicze w związku z niekontrolowanym napływem zbóż z Ukrainy ogłosiło przejazd protestacyjny ciągnikami rolniczymi w Hrubieszowie w dniu 20.12.2022 r. W proteście wezmą udział rolnicy z powiatów zamojskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i chełmskiego.
Protest rozpocznie się o godz. 10 i będzie polegał na powolnym przejeździe ciągników od ronda wjazdowego w Hrubieszowie na obwodnicę (skrzyżowanie 74 z drogą na Dołhobyczów) do skrzyżowania w stronę Werbkowic na Tyszowce. Ciągniki będą jeździły po obu stronach. Od strony Chełma ciągniki będą jeździły od pierwszego ronda do stacji benzynowej Orlenu.
Producenci zbóż o swoim krytycznym położeniu. Domagają się działań rządu
Około godz. 12 nastąpi przejazd wszystkich ciągników przez miasto na plac przy dworcu autobusowym, gdzie będzie stała scena utworzona z przyczepy. Wygłoszone zostaną petycje. Rolnicy podzielą się gorącym posiłkiem, a na koniec przed odjazdem podzielą się opłatkiem.
Organizatorzy proszą o przestrzeganie przepisów o ruchu drogowym, podporządkowanie się poleceniom policji oraz organizatorom.
Zamojskie Towarzystwo Rolnicze wzywa premiera Mateusza Morawieckiego, aby w imię bezpieczeństwa żywnościowego Polski i UE, złożył niezwłocznie w trybie pilnym wniosek do Parlamentu Europejskiego czy Komisji Europejskiej o pilne wprowadzenie 50% stawki celnej na techniczne: zboża, rzepak, kukurydzę sprowadzane z Ukrainy, które stanowią potencjalne zagrożenie zdrowia i życia ludzi, zwierząt poprzez stosowanie ziarna technicznego jako surowca w młynach, zakładach tłuszczowych, wytwórniach pasz czy bezpośrednio w skarmianiu zwierząt.
ZTR wzywa premiera do ratowania zagrożonego bytu gospodarstw rolnych oraz przedsiębiorstw działających w obszarze obsługi rolnictwa i złożenie w trybie pilnym wniosku do Parlamentu Europejskiego czy Komisji Europejskiej o zgodę na pilne wprowadzenie w Polsce w trybie natychmiastowym mechanizmu kaucji w imporcie zboża, rzepaku, kukurydzy z Ukrainy, która byłaby zwracana po opuszczeniu przez to ziarno terenu Polski.
ZTR wskazuje na dużą nadprodukcję rzepaku, zbóż, kukurydzy, przetwórcy nie chcą kupować polskiego ziarna w obliczu ofert ukraińskiego ziarna po 1000 zł/t, którym są zasypani, a eksport z Polski jest minimalny. Kukurydza jeszcze pozostała na polach, ostatnio rolnicy nie mieli komu sprzedać, firmy kupujące mokrą kukurydzą zasypane ziarnem przestawały kupować, bo nie mają zbytu na suchą kukurydzę.
36 milionów ton zbóż. Zbiory większe od ubiegłorocznych
Polska przyjęła na siebie główny ciężar pomocy uchodźcom z Ukrainy, w czasie fali uchodźców, tak też teraz Polska wśród krajów europejskich przyjęła główny ciężar pomocy Ukrainie w eksporcie zboża, a miała pomóc cała UE, zboże miało być tylko transportowane przez nasz kraj dalej do Europy, do portów skąd miało być eksportowane do krajów głodujących.
ZTR podkreśla, że obecnie Polska jest zasypana zbożem, rzepakiem, kukurydzą z Ukrainy, a kolejne kontrakty z Ukrainy są proponowane, nawet podpisane z realizacją do żniw 2023 r. w cenach tak niskich, nie pokrywających kosztów produkcji i suszenia polskiego zboża.
ZTR upomina się o to, aby również inne kraje UE przyjęły na siebie ciężar pomocy Ukrainie w eksporcie zboża, jeśli UE nie pomoże Polsce w tej sprawie sami nie udźwigniemy tego ciężaru, nie udźwignie polskie rolnictwo.
Petycję otrzymał także minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, doradca prezydenta Jan Krzysztof Ardanowski oraz Oddziały Izb Rolniczych.
Postulaty rolników przedłożone w dniu 15.12.2022 r. na spotkaniu Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego dotyczącym obecnej sytuacji na rynku zbożowym w związku z niekontrolowanym napływem płodów rolnych z Ukrainy.
- Wprowadzenie kaucji na wjeżdżających do Polski zboże korytarzem drogowym do portu lub granic krajów trzecich, a jak się nie da, to konwoje tranzytowe.
- Wprowadzenie 50% cła na zboża tzw. techniczne.
- Wymóg informowania na specjalnie utworzonej stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi kto jest końcowym odbiorcą docelowym i przetwórcą zboża.
- Uruchomienie skupu interwencyjnego zbóż, kukurydzy i rzepaku dla rolników z Polski południowo-wschodniej poprzez magazyny Elewarr oraz magazyny rolników po cenach GUS.
- Zawieszenie na najbliższy okres wdrażania tzw. Zielonego Ładu ze wszystkimi jego konsekwencjami celem wyrównania szans i konkurencyjności polskiego rolnictwa w zderzeniu z rolnictwem Ukrainy.
- Wprowadzenie ceł i wzmożenie kontroli weterynaryjnych na produkty drobiowe, które płyną na teren Polski w ilości niespotykanej w historii.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz