Przystępując do wiosennych zabiegów, na wstępie trzeba wykonać lustrację żyta. Siane wcześniej, zwłaszcza w przypadku nie wykonania zabiegów jesiennych lub niepełnej skuteczności herbicydów, bardziej narażone jest na konkurencję chwastów.
Zakres dostępnych herbicydów dla obydwu gatunków zbóż jest podobny, ale nie identyczny. Pod uwagę należy wziąć także różnice w aplikacji takich samych herbicydów w obydwu uprawach.
Plony najlepszych odmian mieszańcowych żyta ozimego w doświadczeniach PDO w tym roku na przeciętnym poziomie agrotechniki wynosiły 95,5 dt/ha, a na wysokim prawie 110 dt/ha. Na przeciętnym poziomie agrotechniki zróżnicowanie plonowania...
Zwróć uwagę na dawki
Żyto wykazuje nieco większą wrażliwość na niektóre substancje chwastobójcze. Tej zróżnicowanej selektywności herbicydów można jednak zapobiec stosując do jego ochrony nieco niższe dawki.
Fabryczna mieszanina jodosulfuronu z mezosulfuronem (np. Atlantis 12 OD, Aprilia 12 OD) w pszenżycie zalecana jest w dawce 0,45-1,2 l/ha, a w życie tylko 0,45 l/ha. Do ich ochrony przed chwastami można zastosować też tą samą mieszaninę rozszerzoną o tienkarbazon metylu (Atlantis Star) aplikując 0,2-0,333 l/ha w pszenżycie i tylko 0,2 l/ha w życie.
Kolejny przykład to zwalczanie chwastów jednoliściennych. Popularny pinoksaden (Axial i odpowiedniki) w pszenżycie zalecany jest w dawce 0,6-1,2 l/ha, a w życie ograniczone są do 0,6-0,9 l/ha.
Trzeba pamiętać, że niższe dawki, to również niższa skuteczność. Jedyną radą w takiej sytuacji jest przeprowadzenie zabiegu w optymalnym terminie, tj. największej wrażliwości chwastów.
Z odchwaszczaniem żyta nie należy zwlekać i wykonywać je w momencie ruszania wegetacji, chociaż rejestracja dopuszcza przeprowadzenie zabiegu znacznie później.
Program wiosennego zwalczania chwastów w pszenicy ozimej jest najbardziej rozbudowanym programem. Do jej odchwaszczania zarejestrowano w tym okresie ponad 300 herbicydów, co stanowi prawie jedną trzecią wszystkich środków...
Te same, ale inaczej
Innym zagadnieniem są różnice w rejestracji takich samych substancji czynnych przez różnych producentów. Przykładem może być chlorotoluron, który nawiasem mówiąc należy jak najszybciej wykorzystać, ponieważ w najbliższym czasie będzie wycofany (01.09.21.). Część producentów zaleca stosowanie tej substancji czynnej w życie tylko jesienią, inni także wiosną.
Podobna sytuacja dotyczy 30. produktów, które zawierają sam tribenuron metylu (Granstar i inne). Wszystkie zarejestrowane są w pszenicy, znaczna część w pszenżycie i zaledwie kilka w życie. Prawie identycznie wygląda analiza przeprowadzona dla fluroksypyru (Starane).
Jako inny przykład posłużyć może zalecany jedynie do zwalczania chwastów jednoliściennych fenoksaprop-P etylu (np. Puma Uniwersal). Spośród kilkunastu preparatów tylko jeden posiada rejestrację w życie (Sunda).
Największa różnorodność rejestracji dotyczy popularnych regulatorów wzrostu (2,4-D, dikamba, MCPA i ich mieszaniny) - od uniwersalnych zaleceń we wszystkich zbożach ozimych i jarych, po zalecenia stosowania tylko w jednej uprawie (pszenica). Patrząc pod tym kątem, możliwość stosowania tych substancji czynnych w pszenżycie i życie jest w pełni zadowalająca.
Zwalczanie chwastów w zbożach jarych jest łatwiejsze niż w ozimych, choć skład botaniczny w obu uprawach jest podobny. Różnica polega na tym, że w zbożach jarych nie ma form zimujących i chwasty można zniszczyć w bardziej wrażliwej...
Należy mieć na uwadze także szerokie możliwości stosowania w pszenżycie i życie preparatów zawierających jedną z najnowszych substancji czynnych z grupy syntetycznych auksyn - halauksyfen metylu (Arylex).
Ogólny wniosek jest prosty. Istnieje wiele substancji czynnych w pełni selektywnych dla pszenżyta i żyta. Prawdopodobnie jednak mniejsze zużycie środków w ochronie wspomnianych gatunków zbóż nie skłania producentów herbicydów do prowadzenia badań i późniejszej rejestracji.
W pełni uniwersalne
Poza wymienionymi kombinacjami herbicydowymi, do odchwaszczania pszenżyta i żyta zgodnie z rejestracją można także polecić wiele produktów z udziałem sulfonylomoczników.
Począwszy od pojedynczych substancji czynnych jak amidosulfuron (Grodyl), chlorosulfuron (np. Glean) i tritosulfuron (Alladyn) przez mieszaniny, np. metsulfuronu z tribenuronem (Bluskay), wiele mieszanin z udziałem tifensulfuronu, a także z reprezentującym ten sam mechanizm działania florasulamem.
Dodatkowo do niszczenia gatunków dwuliściennych można polecić np. bifenoks (Fox), 2,4-D + fluroksypyr (Gold), fluroksypyr + metsulfuron metylu + tifensulfuron metylu (Omnera) oraz do zwalczania chwastów jednoliściennych mieszaniny z pinoksadenem (Avoxa, Axial Komplett, Traxos).
-
Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz