Na co zwracać uwagę w integrowanej produkcji pszenicy?
Coraz mniej czasu jest na podjęcie decyzji o przystąpieniu do ekoschematu integrowana produkcja pszenicy ozimej w następnym sezonie. Należy zacząć od zapoznania się z jakimi wymaganiami się to wiąże. Potrzebne informacje zawarte są w metodyce integrowanej produkcji pszenicy ozimej i jarej.
Wykaz obligatoryjnych (obowiązkowych) czynności i zabiegów w integrowanej produkcji pszenicy (zgodność 100 proc. tj. 9 punktów)
- Stosowanie w pierwszej kolejności środków ochrony roślin z wykazu środków zalecanych do IP
- Stosowanie co najmniej 2–3 letniej przerwy w uprawie pszenicy w płodozmianie.
- Stosowanie właściwego płodozmianu z niskim udziałem zbóż, natomiast z udziałem ziemniaka, bobowatych, buraka i innych.
- Stosowanie kwalifikowanego, zaprawionego materiału siewnego (najlepiej zgodnie ze standardem ESTA).
- Siew wykonano w odpowiednim dla danego rejonu terminie, z właściwą normą i parametrami siewu.
- Stosowanie dostatecznej izolacji przestrzennej od innych upraw zbożowych.
- Stosowanie w regulacji zachwaszczenia w pierwszej kolejności metod agrotechnicznych z wiosennym bronowaniem pszenicy ozimej, a w przypadku ochrony chemicznej zastosowano jesienią i wiosną herbicyd (w pszenicy jarej wiosną), w odpowiedniej dawce i z uwagi na poziom wrażliwości i odporności występujących w uprawie gatunków chwastów.
- Prowadzono systematyczny monitoring uprawy pod kątem występowania szkodników (mszyce, ploniarka zbożówka, pryszczarki, skrzypionki i inne), z wykorzystaniem żółtych naczyń itp. Naczynia żółte do monitoringu mszyc, sprawdzane przynajmniej raz w tygodniu, umieszczone na ziemi maksimum 15 metrów od brzegu i z każdej strony plantacji.
- Monitorowano systematycznie plantacje od momentu wschodów do dojrzałości wodnej ziarna (1 x w tygodniu) pod kątem występowania chorób (wszystkie choroby liści oraz kłosa).
Które odmiany pszenicy ozimej siać w 2023 roku?
Realizację wszystkich wymogów z listy obligatoryjnych czynności i zabiegów w systemie integrowanej produkcji należy udokumentować w notatniku integrowanej produkcji roślin.
Oprócz tego rolnik musi uzyskać 100 proc. (28 punktów) spełnienia wymagań podstawowych, co najmniej 50 proc. (8 punktów) wymagań dodatkowych oraz 20 proc. (2 punkty) z zaleceń zawartych w liście kontrolnej dla upraw rolniczych.
Źródło: Korbas M., Mrówczyński M. (red.) 2020: Metodyka integrowanej produkcji pszenicy ozimej i jarej.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz