Naukowcy z University of York w Anglii stworzyli nową zmodyfikowaną odmianę pszenicy, która dzięki większemu ziarnu plonuje wyżej nawet o 12%, w porównaniu do odmian konwencjonalnych.
Naukowcy z Uniwersytetu w York w Anglii stworzyli nową zmodyfikowaną odmianę pszenicy, która dzięki większemu ziarnu plonuje wyżej nawet o 12%, w porównaniu do odmian konwencjonalnych. Odkrycie to ma pomóc sprostać wyzwaniu rosnącego zapotrzebowania na żywność.
Większość dotychczasowych ulepszeń polegała na zwiększaniu liczby ziaren w trakcie hodowli odmian pszenicy. Wskazywano jednak, że większe plony powinny móc być uzyskiwane także poprzez produkcję roślin o większych ziarnach. Do tej pory problem polegał jednak na tym, że w momencie, gdy udawało się osiągnąć większe ziarniaki, to jednocześnie malała ich liczba.
Argentyna jako pierwszym kraj na świecie, zatwierdziła do komercyjnego użytku odporną na suszę pszenicę GMO - HB4 - rodzimej firmy Bioceres SA, która wyhodowała ją we współpracy z francuską firmą Florimond Desprez. ...
Naukowcom z Uniwersytetu w York udało się rozwiązać ten problem poprzez bezpośrednią modyfiakcję w młodym rozwijającym się ziarnie polegającą na zwiększeniu ilości białka kontrolującego tempo wzrostu roślin.
- Zrobiliśmy to, zwiększając poziom białka zwanego ekspansyną, które jest głównym wyznacznikiem wzrostu roślin. Skierowaliśmy tę modyfikację tak, aby była ograniczona do rozwoju ziarna pszenicy i jesteśmy zachwyceni wynikami - wyjaśnia profesor Simon McQueen-Mason z Uniwersytetu York.
W rezultacie powstały rośliny, które produkowały ziarno nawet o 12% większe niż w przypadku odmiany konwencjonalnej. W doświadczeniach polowych przeprowadzonych w Chile przez zespół współpracującymi z naukowcami z York udowodniono, że uprawa tej pszenicy nie skutkowała spadkiem liczby ziaren i dawała wyższe plony.
Zespół szuka teraz sposobów udostępnienia tych badań rolnikom i szerszemu przemysłowi. Nie będzie to jednak dotyczyć rolników z Europy, gdzie uprawa odmian GMO jest zabroniona.
Pszenica jest jedną z najważniejszych roślin na świecie w kontekście żywienia ludzi. Dlatego przy stale rosnącej populacji ważne jest dążenie do zwiększania jej plonów.
Hodowcy pszenicy ciężko pracują, aby zwiększyć plony i sprostać światowemu popytowi, ale od czasu „zielonej rewolucji” w latach 60. tempo wzrostu plonów zwalnia i wynosi obecnie mniej niż 1% rocznie - zaznacza w komunikacie uniwersytet.
-
Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz