Co jest ważne w integrowanej produkcji żyta?
Producenci żyta doczekali się zatwierdzenia metodyki integrowanej produkcji tego gatunku. Ci, którzy chcą je uprawiać w ekoschemacie integrowana produkcja roślin muszą się spieszyć, bo zamiar jej prowadzenia należy zgłosić do podmiotu certyfikującego najpóźniej na 30 dni przed siewem.
Pierwszym krokiem przed podjęciem decyzji powinna być zapoznanie się z wymaganiami, które należy spełnić, aby uzyskać dofinansowanie.
Które odmiany żyta ozimego siać w 2024 roku?
Wykaz obligatoryjnych (obowiązkowych) czynności i zabiegów w integrowanej produkcji żyta (zgodność 100 proc. tj. 15 punktów):
1. Stosowanie odpowiedniego płodozmianu – wskazanego w metodyce.
2. Wykonanie przed siewem na ściernisku zabiegów agrotechnicznych bez stosowania herbicydów przedwschodowych i doglebowych.
3. Stosowanie kwalifikowanego i zaprawionego materiału siewnego zgodnie ze standardem ESTA – nasiona certyfikowane.
4. Dobór odmian o zwiększonej odporności/tolerancji na co najmniej jednego sprawcę chorób np. mączniaka prawdziwego zbóż i traw, rdzy brunatnej, rynchosporiozy zbóż, rdzy źdźbłowej.
5. Stosowanie w odpowiednich terminach i dawkach nawożenie makro i mikroelementami w zależności od typu i pH gleby po uprzednim przeprowadzeniu bilansu składników pokarmowych potwierdzonym dokumentami.
6. Wykonanie siewu w odpowiednim dla danego rejonu terminie, z właściwą normą i parametrami siewu.
7. Wykorzystanie w regulacji zachwaszczenia w pierwszej kolejności metod agrotechnicznych, a w przypadku ochrony chemicznej właściwe zastosowanie herbicydu w odpowiedniej dawce, z uwzględnieniem poziomu wrażliwości chwastów opracowanych dla pojedynczo występujących chwastów lub ich zbiorowisk.
8. Monitorowanie pola od początku wschodów do początku dojrzewania, minimum 1 x w tygodniu, pod kątem występowania chorób (mączniaka prawdziwego zbóż i traw, rdzy brunatnej, rynchosporiozy zbóż, rdzy źdźbłowej) oraz po wykłoszeniu ze szczególnym uwzględnieniem fuzariozy kłosów.
9. Monitorowanie systematyczne pola od momentu wschodów do początku dojrzewania, minimum 1 x w tygodniu, pod kątem występowania szkodników (mszyce, skrzypionki, pryszczarki) (bezpośrednia lustracja roślin, żółte naczynia, itp.).
10. Stosowanie środków ochrony roślin po przekroczeniu wartości progu ekonomicznej szkodliwości dla chorób i szkodników z wykorzystaniem Platformy Sygnalizacji Agrofagów lub innych systemów wspomagania decyzji.
11. Stosowanie wyłącznie środków ochrony roślin z listy dopuszczonych do stosowania w integrowanej produkcji żyta.
12. Przemienne stosowanie substancji czynnych środków ochrony roślin z różnych grup chemicznych w celu zapobiegania zjawisku uodparniania się agrofagów (chwastów, szkodników i patogenów) z uwzględnieniem zakresu ochrony w poprzednich sezonach.
Nowe odmiany zbóż ozimych 2024
13. Stworzenie odpowiednich warunków do obecności ptaków drapieżnych, tj. ustawienie tyczek spoczynkowych w ilości przynajmniej 1 na 5 ha, a w przypadku większych plantacji – kilku sztuk tyczek.
14. Umieszczenie „domków” dla murarek lub kopców dla trzmieli w ilości przynajmniej 1 na 5 ha, a w przypadku większych plantacji – kilku sztuk.
15. Wykonanie zbioru w odpowiedniej fazie dojrzałości i wilgotności ziarna.
Realizację wszystkich wymogów z listy obligatoryjnych czynności i zabiegów w systemie integrowanej produkcji należy udokumentować w notatniku integrowanej produkcji roślin.
Oprócz tego rolnik musi uzyskać 100 proc. (28 punktów) spełnienia wymagań podstawowych, przynajmniej 50 proc. (8 punktów) wymagań dodatkowych oraz 20 proc. (2 punkty) z zaleceń zawartych w liście kontrolnej dla upraw rolniczych.
Źródło: Metodyka integrowanej produkcji żyta.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz