Co jest ważne w integrowanej produkcji prosa?
Proso jest uprawiane głównie w małych gospodarstwach. Nie wymaga dużych nakładów na nawożenie i ochronę chemiczną. Opłacalność produkcji prosa można zwiększyć poprzez przystąpienie do ekoschematu integrowana produkcja.
Wszystkie potrzebne informacje na temat jak prowadzić integrowaną produkcję prosa można znaleźć w metodyce zatwierdzonej przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa na początku 2023 roku.
Wykaz obligatoryjnych (obowiązkowych) czynności i zabiegów w integrowanej produkcji prosa (zgodność 100 proc. tj. 11 punktów)
- Stosowanie odpowiedniego płodozmianu np. wysiew bobowatych, ziemniaków.
- Stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego i siew w optymalnym terminie dla danego rejonu i właściwie dobrana norma i parametry siewu.
- Stosowanie w odpowiednich terminach i dawkach nawożenie makro- i mikroelementami w zależności od typu i pH gleby po uprzednim przeprowadzeniu bilansu składników pokarmowych.
- Stosowanie bronowania, agregatu uprawowego i innego sprzętu w celu mechanicznego ograniczenia siewek chwastów.
- Monitorowanie wizualne od wschodów do pełnej dojrzałości nasion, minimum raz w tygodniu, występowania chorób prosa.
- Stosowanie pułapek chwytnych, w tym feromonowych do odłowu szkodliwej entomofauny oraz obserwacje wizualne roślin na obecność szkodników od siewu do zbioru plonu.
- Stosowanie środków ochrony roślin po przekroczeniu wartości progu szkodliwości dla chorób i szkodników (jeżeli takie zostały ustalone) z wykorzystaniem własnego monitoringu podpartego danymi z Platformy Sygnalizacji Agrofagów.
- Wykonanie przynajmniej jednego zabiegu przy użyciu biologicznych środków ochrony roślin (jeżeli takie są dostępne w uprawie prosa).
- Podejmowanie działań ukierunkowanych na zwiększenie liczebności ptaków drapieżnych, tj. ustawienie tyczek spoczynkowych w ilości przynajmniej 1 na 5 ha, a w przypadku większych plantacji - kilku sztuk.
- Umieszczenie „domków” dla murarek lub kopców dla trzmieli lub innych obiektów dla owadów zapylających w ilości przynajmniej 1 szt. na każde 5 ha
- Zbiór plonu w optymalnym terminie i właściwych warunkach pogodowych.
Zapowiedziano określenie opłaty związanej z oceną materiału siewnego dla prosa
Realizację wszystkich wymogów z listy obligatoryjnych czynności i zabiegów w systemie integrowanej produkcji należy udokumentować w notatniku integrowanej produkcji roślin.
Oprócz tego rolnik musi uzyskać 100 proc. (28 punktów) spełnienia wymagań podstawowych, co najmniej 50 proc. (8 punktów) wymagań dodatkowych oraz 20 proc. (2 punkty) z zaleceń zawartych w liście kontrolnej dla upraw rolniczych.
Źródło: Bereś P.K., Strażyński P., Mrówczyński M. (red.) 2023: Metodyka integrowanej produkcji prosa.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz