Warzywa z Macedonii zaleją nasz rynek? Rolnicy są pełni obaw
Już nie tylko na import produktów rolnych z Ukrainy, ale także na transporty warzyw z Macedonii skarżą się polscy gospodarze. Resort rolnictwa zapewnia, że trzyma rękę na pulsie i interweniuje w takich sprawach.
- Wciąż pojawiają się pytania i niepokoje rolników, związane z importem z Ukrainy - nie tylko zboża, ale wielu produktów rolno-spożywczych. Dostawy dosyć szybko rosną. Czy państwo podzielacie obawy rolników? Czy ich niepokoje są uzasadnione - pytała kierownictwo ministerstwa Dorota Niedziela (PO) podczas obrad sejmowej komisji rolnictwa.
Apelują do ministra o pomoc producentom warzyw i zmianę prawa
Z kolei poseł Marek Matuszewski (PiS) przekazywał wątpliwości zgłaszane przez gospodarzy z powiatu łęczyckiego (woj. łódzkie), gdzie na dużą skalę uprawiane są warzywa. - To powiat, w którym prowadzona jest największa produkcja nie tylko cebuli, ale też kapusty, selerów, porów i ogórków. Rolnicy skarżą się na import, szczególnie z Macedonii, która nie jest w Unii Europejskiej - wskazywał polityk.
Polityk zaznaczał, że w tym kraju są o wiele niższe koszty produkcji, które wynikają przede wszystkim z korzystniejszych warunków atmosferycznych. - TIR-y wjeżdżają do Polski z różnymi warzywami z Macedonii. Rolnicy pytają, jak mają konkurować z takim importem? Czy są jakieś możliwości, aby dostawy z kraju pozaunijnego przystopować, bo to jest niekorzystne dla naszych producentów? - dociekał parlamentarzysta.
- Jeśli chodzi o import z Ukrainy i z Macedonii to Polska przy każdym wniosku o zwiększenie kontyngentów importowych do Unii Europejskiej sprzeciwia się takim działaniom. Niestety, na ogół jesteśmy w tym osamotnieni, dlatego często kontyngenty są zwiększane Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku Ukrainy zamiary Komisji Europejskiej - właśnie dzięki naszemu głosowi - zostały zweryfikowane i kontyngent ograniczono - wyjaśniał Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa.
Zaznaczał przy tym, że rolnictwo nie jest jedyną dziedziną gospodarki i państwa (także Polska) biorą pod uwagę kompleksową wymianę handlową.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś