Studenci z SGGW w Kombinacie Rolnym Kietrz
Dla większości studentów koniec czerwca to czas intensywnej nauki na uczelni. Studenci SGGW w Warszawie, korzystając z chwili wytchnienia, wybrali się do Kombinatu Rolnego Kietrz. Wyjazd podsumował projekt Agro Akademii BASF organizowanej w ramach programu Agro Ambasadorzy.
Kombinat Rolny Kietrz to wielkoobszarowe gospodarstwo powstałe w 1961 roku na południu województwa opolskiego. Głównym działem gospodarstwa jest produkcja roślinna oraz produkcja zwierzęca (krowy mleczne). Co ciekawe, Kombinat Rolny Kietrz to spółka, gdzie 100 proc. udziałów ma Skarb Państwa.
Kukurydza "w paski"
Na powierzchni 8500 ha uprawiane jest głównie pszenica ozima, a także kukurydza na ziarno, rzepak ozimy oraz buraki cukrowe. Kombinat z roku na rok osiąga coraz lepsze wyniki - w 1961 roku zboża plonowały w gospodarstwie na poziomie 2,16 t/ha, zaś dziś średnie plony pszenicy przekraczają średnio 10 t/ha.
Znaczne zmiany i intensyfikacja produkcji nastąpiły również w produkcji rzepaku (średni plon ponad 4,5 t/ha) i buraka cukrowego (średni plon ponad 85 t/ha). Kombinat Rolny Kietrz cechuje wysoka efektywność produkcji oraz precyzja w zarządzaniu uprawami. Tak wysokie plony osiągane w gospodarstwie to zasługa korzystania z nowych technologii oraz solidności podczas prowadzenia poszczególnych upraw.
Dawki nawozów stosowane w gospodarstwie wyliczane są na podstawie map zasobności w poszczególne makro- i mikroelementy oraz przy wykorzystaniu crop sensorów. Straty związane z nakładkami przy przeprowadzaniu różnego rodzaju upraw czy zabiegów zostały zminimalizowane przy użyciu automatycznej jazdy równoległej opartej o sygnał GPS.
Co tydzień pola są skrupulatnie monitorowane, sprawdzana jest faza wzrostu oraz problemy, jakie w danej chwili występują na polu. Tak staranie prowadzona produkcja to duma polskiego rolnictwa, która ma duże znaczenie w Europie.
Rolnictwo według Jana Gryna
Kombinat Rolny Kietrz to bowiem największy producent buraka cukrowego (15% w strukturze zasiewów) w Unii Europejskiej. Co roku spółka inwestuje w nowe technologie i urozmaica strukturę gospodarstwa. Od roku 2000 do 2015 inwestycje pochłonęły 200 mln złotych, co pozwoliło stworzyć bazę przechowalniczą pojemną na 47 tysięcy ton wraz z suszarnią oraz linią do czyszczenia materiału siewnego.
W gospodarstwie powstały również nowoczesne fermy krów. W Kombinacie na poziomie struktury dochodów przeważa produkcja roślina (47 proc.), jednak z roku na rok rośnie poziom dochodów pochodzących z produkcji zwierzęcej (35 proc.). Stan ogólny bydła to 7 tysięcy sztuk, gdzie 3 tysiące stanowią krowy mleczne.
Produkcja prowadzana jest na bardzo wysokim poziomie, wydajność krów przekracza 10 tysięcy litrów rocznie, a młodzież hodowlana, która jest utrzymywana w gospodarstwie, cechuje się bardzo wysoką wartością. Od 2013 roku w skład Kombinatu Rolnego Kietrz weszła Stadnina Koni Huculskich w Gładyszowie - jest to największa stadnina koni tej rasy na świecie, a zwierzęta pochodzące z tego miejsca osiągają liczne sukcesy na arenie zarówno krajowej, jak i międzynarodowej.
Fascynaci rolnictwa z SGGW u Wiesława Gryna
Czy da się prowadzić wysokotowarowe gospodarstwo w zgodzie z naturą? Kombinat Rolny Kietrz jest tego najlepszym przykładem. Osiągane tutaj wysokie plony uzyskiwane są przy jednoczesnym zachowaniu bioróżnorodności. Spółka realizuje dobre praktyki dla środowiska poprzez tworzenie zielonej infrastruktury, wspieranie populacji zapylaczy i innych pożytecznych owadów, wspieranie populacji ptaków terenów rolniczych, a także poprzez precyzyjne stosowanie środków ochrony roślin i nawozów.
Od lat 80-tych XX w. nasadzono w Kombinacie Rolnym Kietrz ponad 20 km zadrzewień pasowych, które nie tylko chronią przed niszcząca działalnością wiatru czy wody, ale są też miejscem wstępowania licznych zwierząt, podnoszą lesistość oraz stanowią zagospodarowanie terenów nieużytkowanych rolniczo. Podobny rezerwuar dla zwierząt stanowią nowo założone sadzawki obsadzone drzewami i krzewami, które spełniają rolę stref buforowych.
Zjazd uprawowców w Rynie
Na terenie Kombinatu na powierzchni 2 ha wysiewane są mieszanki kwitnących roślin, które stanowią miejsce bytowania zapylaczy i pożytecznych organizmów. Pszczele łąki to efekt współpracy Kombinatu Rolnego Kietrz i firmy BASF Polska. Wysiewana mieszanka to 17 różnych gatunków roślin (m.in. facelia błękitna, ogórecznik zwyczajny, koper ogrodowy), które korzystnie wpływają na owady pożyteczne.
Na terenie Kombinatu Rolnego Kietrz zwraca się również uwagę na populację ptaków. Pasy zadrzewień stanowią miejsce lęgów i schronienia dla licznych gatunków, a wokół pól, gdzie nie występują krzewy ani drzewa ustawiane są wysokie tyczki spoczynkowe dla gatunków drapieżnych. Dobre praktyki w spółce realizowane są również poprzez racjonalne i bezpieczne korzystanie ze środków ochrony roślin.
Podczas wyjazdu studenci zapoznali się z filmem przedstawiającym działalność Kombinatu na przestrzeni lat. Była to cenna lekcja historii polskiego rolnictwa, przedstawiająca trudy pracy w latach 80-tych XX w., porównana z wysokoefektywną formą prowadzenia spółki w dzisiejszych czasach.
Studenci z SGGW u Witolda Ferensa
Studenci zwiedzili także imponujący park maszynowy i zapoznali się z maszynami i narzędziami wykorzystywanymi podczas prac polowych. Szczególną uwagę studentów przyciągnął ciągnik John Deere o mocy 640 KM, a także nowoczesny 24-rzędowy siewnik do precyzyjnego siewu buraków cukrowych. Uzbrojenie techniczne w Kombinacie Rolnym Kietrz jest na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu bez problemu prowadzona jest uprawa zarówno orkowa, jak i bezorkowa.
Poza parkiem maszynowym, studenci zapoznali się również z produkcją buraka cukrowego oraz pszenicy ozimej. Wysokie plony osiągane w Kombinacie to zasługa starannie prowadzonej produkcji. Studenci zadawali wiele ciekawych pytań, a odpowiedzi na nie bez wątpienia skłaniały do dalszej refleksji. Poza elementami produkcyjnymi studenci mieli okazję zobaczyć także dobre praktyki prowadzone w gospodarstwie.
Punktem kulminacyjnym wycieczki było zwiedzanie nowo powstałej fermy krów w Langowie. Studenci byli pod wrażeniem poziomu produkcji i zaawansowania technologicznego.
To niestety koniec programu Agro Ambasadorzy BASF w tym roku akademickim na SGGW w Warszawie. Podczas spotkań organizowanych w ramach Agro Akademii zapoznaliśmy się z innowacjami w rolnictwie, sytuacją na rynku pracy, ochroną bioróżnorodności, a wszystko to mogliśmy zobaczyć w praktyce podczas wyjazdu do Kombinatu Rolnego Kietrz.
W naszych spotkaniach uczestniczyła duża liczba studentów zainteresowanych tematyką spotkań, którzy w przyjemnej atmosferze wraz z specjalistami z firmy BASF Polska mogli poszerzać swoją wiedzę. Mamy nadzieję, że w równie licznym gronie spotkamy się w nowym roku akademickim, a tymczasem dziękujemy wszystkim za udział w zorganizowanych dotychczas spotkaniach i życzymy dobrych wakacji oraz wysokich plonów podczas zbliżających się żniw. Do zobaczenia!
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś