Studenci SGGW w niemieckich fabrykach
W dniach 25-27 kwietnia br. odbył się wyjazd studyjny do naszych zachodnich sąsiadów, zorganizowany przez Koło Naukowe Rolników Wydziału Rolnictwa i Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Celem wyjazdu było m.in. zapoznanie się z systemami, które ułatwiają zarządzanie gospodarstwem - oprogramowanie 365FarmNet, poznanie współczesnych technologii wykorzystywanych w maszynach rolniczych oraz kolejnych etapów powstawania nowoczesnych maszyn rolniczych takich firm jak Claas i Amazone.
Wizyta w Niemczech rozpoczęła się zwiedzaniem w zabytkowego ośrodka wypoczynkowo-konferencyjnego Landgut Stober położonego w miejscowości Nauen. Na miejscu zostało również przeprowadzone szkolenie dotyczące korzystania z wirtualnej platformy 365 FarmNet. Wykład poprowadziła Monika Cieniawska - przedstawiciel platformy 356FarmNet z asystą Ludmiły Sergejevoj.
Strip-till: to wcale nie takie trudne!
365 FarmNet współpracuje z wieloma firmami z branży rolniczej, umożliwia obsługę wszystkich gałęzi rolnictwa, pozwala na mapowanie pól, planowanie nawożenia, kalendarz, zarządzanie inwentarzem, automatyczne gromadzenie danych i użyteczne ich udostępnianie. Wszyscy uczestnicy wyjazdu są mocno związani z rolnictwem więc z pewnością wykorzystają możliwości tego serwisu.
Następnie studenci odwiedzili stację doświadczalną Instytutu Rolniczych i Urbanistycznych Projektów Ekologicznych na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie (IASP). Na miejscu grupa wzięła udział w dyskusji z dr. Andreasem Muskolusem nt. perspektywy przyszłości rolnictwa w Niemczech na przykładzie rozwiązań dotyczących w uprawy rzepaku czy jęczmienia. W stacji doświadczalnej studenci zapoznali się również z prowadzeniem automatycznym, zastosowaniem maszyn specjalnie przygotowanych do uprawy poletek m.in. był to opryskiwacz samojezdny, specjalnie przystosowany siewnik oraz kombajn.
Kolejnym punktem wyjazdu studentów była wizyta w Centrum Logistycznym Claaas w miejscowości Hamm, gdzie uczestnicy dowiedzieli się m.in. skąd wysyłane są części zamiennie niemieckiego producenta oraz jak zapewniony jest szybki ich transport w każdy zakątek świata, szczególnie w trakcie konkretnych sezonów rolniczych. Zapewnia to między innymi: automatyczny magazyn małych części zamiennych, bardzo szybki i sprawny, dziesiątki dróg pakowania, kilkanaście stołów do pakowania, wiele bram i ramp do załadunku samochodów. Wszystkie części są dokładnie oznaczone w systemie, dzięki czemu komputer doskonale wie, gdzie znajduje się dany element.
Akademia BASF na SGGW - warsztat o zatrudnieniu w rolnictwie
Po wizycie w Centrum Logistycznym Claas grupa udała się do Harsewinkel - miejscowości, w której znajduje się główna fabryka marki Claas. Wizyta w fabryce rozpoczęła od zwiedzenia Technoparku, w którym znajdują się flagowe modele maszyn firmy, różne przekroje podzespołów oraz coś dla miłośników marki Claas, czyli Fan Shop oraz niewielka hala z historycznymi maszynami Class, które odegrały kluczową rolę w rozwoju firmy.
W fabryce produkowane są; kombajny serii Dominator (niedostępne już w Europie) Avero, Tucano, Lexion, równokołowe ciągniki systemowe; Xerion w wercji Trac, Trac VC oraz Saddle Trac, sieczkarnie samojezdne Jaguar. Uczestnicy zwiedzając fabrykę zapoznali się z całym procesem produkcyjnym: od stanowisk spawalniczych poprzez malarnię na liniach montażowych kończąc. Zwiedzający z wielkim zainteresowaniem słuchali osób oprowadzających i zadawali dużo pytań.
Studenci poznali również długą i ciekawą historię ogromnej rodzinnej firmy oraz jej wielki udział w rynku maszyn rolniczych na całym świecie.
Ostatnim miejscem, które odwiedziła grupa studentów z SGGW była fabryka Amazone, której jeden z zakładów znajduje się w Hasbergen-Gaste w powiecie Osnabrück. Produkowane są tam rozsiewacze nawozów i opryskiwacze. Podczas wizyty w fabryce towarzyszył nam Andrzej Borowiec przedstawiciel Amazone w Polsce. Wizyta w Amazone pozwoliła studentom poznać nowoczesne rozwiązania w m.in. rozsiewaczach do nawozów, systemy zawieszenia i amortyzacji belek polowych w opryskiwaczach zaczepianych i samojezdnych.
Miłośnicy rolnictwa u Wiesława Gryna
Przykładem innowacyjnych rozwiązań stosowanych w maszynach Amazone są systemy SmartService 4.0, który przyspiesza procesy nauki i wsparcia dla klientów poprzez wykorzystanie technologii Virtual Reality lub aplikacja mobilna DüngeService. Jednym z najważniejszych punktów podczas zwiedzania fabryki była hala nawozową, w której badany jest rozkład poprzeczny rozsiewanych nawozów oraz tor testowy opryskiwaczy, na którym badane są układy zawieszenia i amortyzacji belek polowych.
W Technoparku firmy Andrzej Borowiec wraz z grupą szczegółowo omówił systemy działania maszyn, przekroje, wyposażenie oraz sterowniki. Znajdowały się tam również historyczne maszyny, które otworzyły drogę na światowy rynek maszyn rolniczych.
Wizyta w dużych fabrykach tak znanych firm z pewnością zostanie w pamięci wszystkich uczestników wyjazdu.
Wyjazd był możliwy dzięki uprzejmości polskich przedstawicieli wymienionych firm tj. (wymienionych alfabetycznie) Agrocom Polska Jerzy Koronczok, Agro-Land Marek Różniak ze Śmielina (dystrybutor marek Claas i Mzuri), Agro-Sznajder Sp. z o.o. z Olsztyna (dealer marki Claas), Tech-Kom z Żabikowa k. Środy Wielkopolskiej (dealer marek Amazone, Geringhoff, Rolland, Zasław i Votex) oraz portalu internetowego TopTraktor - ogłoszenia rolnicze.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś