Raport suszowy IUNG. W których regionach Polski jest najgorzej?
„W trzecim okresie raportowania, tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca br., średnia wartość klimatycznego bilansu wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -93 mm” - przekazał Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG-PIB) w Puławach.
Jak wynika z jego raportu, deficyt wody w obecnym okresie, w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego, uległ zmniejszeniu o 15 mm.
Susza na łąkach – resort wyjaśnia sposób szacowania szkód
„Największe niedobory wody notowano w północnej części Wyżyny Lubelskiej, na Polesiu i w zachodniej części Niziny Wielkopolskiej, północnej części Niziny Podlaskiej oraz na zachodniej części Niziny Mazowieckiej - od -170 do -189 mm. Duży deficyt wody wystąpił również na Nizinie Podlaskiej, Mazowieckiej, Pojezierzu Mazurskim, na Kaszubach, Żuławach, Nizinie Śląskiej oraz na Wyżynie Lubelskiej - od -150 do -169 mm. Na dużym obszarze Polski niedobór wody wynosił od -120 do -149 mm. W północno-zachodniej części oraz w południowych obszarach kraju niedobory wody były najmniejsze - od -50 do -119 mm” – wylicza IUNG.
„W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w trzecim okresie raportowania stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski, powodujące straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20 proc. w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych” – czytamy dalej w raporcie.
Susza rolnicza występowała w badanym okresie na terenie 15 województw – wszystkich poza małopolskim. Stwierdzono ją w uprawach: zbóż jarych, zbóż ozimych, truskawek, krzewów owocowych, rzepaku i rzepiku oraz drzew owocowych.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz