Naukowcy z SGGW badają wpływ sposobów uprawy na właściwości gleby
Katedra Agronomii SGGW w Warszawie od kilku lat tworzy nowe pole doświadczalne w Miedniewicach koło Skierniewic. Jest to część Stacji Doświadczalnej Wydziału Rolnictwa i Biologii.
W Miedniewicach pola uprawiane są w trzech systemach: ekologicznym, intensywnym i integrowanym. W każdym z systemów stosowane są trzy lub cztery sposoby uprawy. Pole ekologiczne jest obecnie w fazie konwersji (przestawiania).
Na polu doświadczalnym uprawiane są zboża, takie jak pszenica ozima, jęczmień jary oraz szczególnie dobrze prezentujące się w tym roku pszenżyto ozime), bobowate grubonasienne (groch z łubinem), bobowate drobnonasienne (lucerna, koniczyna), buraki cukrowe i rzepak ozimy.
Krzemem zwalczysz stres i podniesiesz plon
Obecnie prowadzone są doświadczenia związane z bardzo szczegółową oceną wpływu sposobów uprawy na właściwości gleby, zmiennością buraków cukrowych oraz stosowaniem nawozów krzemowych na trwałych użytkach zielonych.
W przyszłości Miedniewice mają stać się nowoczesną bazą do prowadzenia szerokich prac badawczych związanych z uprawą roślin rolniczych.
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jest najstarszą uczelnią rolniczą w kraju i teraz obchodzi 200-lecie istnienia.
Wydział Rolnictwa i Biologii, na którym funkcjonuje Katedra Agronomii jest najstarszym wydziałem SGGW.