Naukowcy z SGGW badają wpływ sposobów uprawy na właściwości gleby

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | redakcja@agropolska.pl
03-07-2015,7:30 Aktualizacja: 03-07-2015,7:49
A A A

Katedra Agronomii SGGW w Warszawie od kilku lat tworzy nowe pole doświadczalne w Miedniewicach koło Skierniewic. Jest to część Stacji Doświadczalnej Wydziału Rolnictwa i Biologii.

W Miedniewicach pola uprawiane są w trzech systemach: ekologicznym, intensywnym i integrowanym. W każdym z systemów stosowane są trzy lub cztery sposoby uprawy. Pole ekologiczne jest obecnie w fazie konwersji (przestawiania).

Na polu doświadczalnym uprawiane są zboża, takie jak pszenica ozima, jęczmień jary oraz szczególnie dobrze prezentujące się w tym roku pszenżyto ozime), bobowate grubonasienne (groch z łubinem), bobowate drobnonasienne (lucerna, koniczyna), buraki cukrowe i rzepak ozimy.

buraki_cukrowe

Krzemem zwalczysz stres i podniesiesz plon

Nowym elementem w nawożeniu buraków cukrowych jest dokarmianie dolistne krzemem (Si). Już w latach 30. ubiegłego wieku naukowcy stwierdzili, że jest to pierwiastek, który jest niezbędny dla prawidłowego wzrostu wielu gatunków...
Znalazło się także miejsce dla trwałego użytku zielonego.

Obecnie prowadzone są doświadczenia związane z bardzo szczegółową oceną wpływu sposobów uprawy na właściwości gleby, zmiennością buraków cukrowych oraz stosowaniem nawozów krzemowych na trwałych użytkach zielonych.   

W przyszłości Miedniewice mają stać się nowoczesną bazą do prowadzenia szerokich prac badawczych związanych z uprawą roślin rolniczych.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jest najstarszą uczelnią rolniczą w kraju i teraz obchodzi 200-lecie istnienia.

Wydział Rolnictwa i Biologii, na którym funkcjonuje Katedra Agronomii jest najstarszym wydziałem SGGW.

Poleć
Udostępnij