"Nauka i praktyka - rolnictwo różne spojrzenia" w PWSZ w Chełmie
15 stycznia 2019 r. Instytut Nauk Rolniczych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Agrobiznesu zorganizowali seminarium naukowe pt. "Nauka i praktyka - rolnictwo różne spojrzenia".
Tematyka seminarium dotyczyła szeroko rozumianych i aktualnych problemów związanych z rolnictwem m.in. z produkcją roślinną i zwierzęcą.
Fascynaci rolnictwa z SGGW u Wiesława Gryna
Patronat honorowy nad seminarium objął JM Rektor PWSZ w Chełmie dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, prof. PWSZ w Chełmie. Seminarium otworzyła witając wszystkich przewodnicząca komitetu organizacyjnego dr hab. Anna Kocira, pełniąca funkcję opiekuna SKNA. W imieniu Władz Uczelni głos zabrał Senator RP, Prorektor ds. studenckich PWSZ w Chełmie dr hab. Józef Zając, prof. PWSZ w Chełmie.
Prelegentami podczas seminarium byli pracownicy naukowi Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, jak również rolnicy.
Program seminarium podzielony był na dwie części tj. sesję plenarną i referatową. W pierwszej części plenarnej uczestnicy zostali zapoznani z działalnością IUNG - PIB w Puławach, którą przedstawił prof. dr hab. Stanisław Krasowicz. O azotanach niegroźnych dla roślin, zaś toksycznych dla ludzi i zwierząt opowiedział prof. dr hab. Czesław Szewczuk.
Studenci z SGGW u Witolda Ferensa
Temat zmian w produkcji rolniczej w Polsce w latach 1918 - 2018 został omówiony przez dra hab. Mariusza Matykę, prof. IUNG - PIB. Pani dr hab. Mariola Staniak, prof. IUNG - PIB zaprezentowała problemy i perspektywy uprawy soi w Polsce. O innowacjach w uprawie wybranych zbóż opowiedziała dr hab. Danuta Leszczyńska.
Kolejnym cieszącym się dużym zainteresowaniem zagadnieniem podczas sesji plenarnej był wygłoszony przez prof. dr hab. Edmunda Lorencowicza wykład dotyczący rynku ciągników w Polsce. Po nim omówiony został temat wpływu rozwiązania konstrukcyjnego pras na efektywność tłoczenia soku jabłkowego, który opracował zespół osób w składzie: dr hab. Zbigniew Kobus, mgr inż. Kamil Wilczyński i dr hab. Rafał Nadulski, prof. UP w Lublinie. Ostatnim w tej części tematem była omówiona przez dr hab. n. farm. Annę Oniszczuk kapusta, czyli co powinniśmy wiedzieć o rodzinie Brassicaceae (kapustowate).
W drugiej części podczas sesji referatowej przedstawione zostały przez dra inż. Piotra Skowrona nowoczesne metody nawożenia roślin. Temat populacji ptaków wolnożyjących istotnych dla biogospodarki Polski zaprezentował dr hab. Ignacy Kitowski. O uprawie pasowej - strip till na przykładzie własnego gospodarstwa opowiedział mgr inż. Michał Sawicki.
Studenci z SGGW w Kombinacie Rolnym Kietrz
Tematem organizmów kwarantannowych będącym zagrożeniem fitosanitarnym upraw uczestników seminarium zainteresowała mgr inż. Teresa Tołyż. Ostatnim tematem sesji referatowej była modyfikacja zawartości włókna w nasionach soi poprzez dolistną aplikację biostymulatora, którą przedstawiła dr hab. Anna Kocira.
W ostatnich latach rolnictwo stanowi prężnie rozwijającą się gałąź gospodarki narodowej, w co wpisuje się tematyka seminarium. Tym samym współpraca środowiska naukowego z rolnikami i otoczeniem gospodarczym daje możliwość wdrażania do produkcji, ważnych z punku widzenia rozwoju rolnictwa rozwiązań zwiększających zarówno jego konkurencyjność jak i innowacyjność.
Zorganizowane seminarium naukowe stanowi ogniwo łączące osiągnięcia teoretyczne z praktyką, w którym transfer wyników badań naukowych ma charakter wielokierunkowy i uwzględnia specyfikację rozwoju i regionalnego zróżnicowania obszarów wiejskich.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś