Na dotacje na nawodnienia trzeba będzie poczekać

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
31-05-2016,14:30 Aktualizacja: 31-05-2016,15:32
A A A

Prawdopodobnie dopiero po aktualizacji planów gospodarowania wodami w dorzeczach oraz ustawy Prawo wodne możliwe będą dofinansowania unijne na instalacje nawadniające.

W ubiegłym roku susza rolnicza dokonała wielkich strat w uprawach. Podobnie może być w bieżącym roku i w kolejnych latach, więc inwestycje związane z nawodnieniem pól są bardzo wskazane. A mogą to być na przykład coraz nowocześniejsze i efektywniejsze deszczownie. Dla rolników to jednak spory wydatek, a w branży już można mówić o kryzysie.

susza rolnicza, krir, wiktor szmulewicz, krajowa rada izb rolniczych

Susza może być gorsza niż przed rokiem

W rolnictwie notuje się już pierwsze symptomy suszy i jeśli sytuacja się nie zmieni, jej skutki mogą być gorsze niż rok temu - powiedział w poniedziałek Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. - Bardzo duże szkody na plantacjach...

Po licznych sygnałach od gospodarzy problem dotowania instalacji nawadniających podniósł Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Rolniczy samorząd wskazał konkretne źródło potencjalnego współfinansowania takich przedsięwzięć, czyli objęte PROW 2014-2020 działanie "Modernizacja gospodarstw rolnych" (poddziałanie "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych").

Wystąpienie trafiło do Krajowej Rady Izb Rolniczych, która dokument przekazała do ministerstwa rolnictwa. Resort w odpowiedzi wyjaśnił, że według prawodawstwa unijnego wydatki kwalifikowane (czyli podlegające refundacji) są ściśle obwarowane.

Chodzi tu m.in. o istnienie aktualnych planów gospodarowania wodami w dorzeczach, które zgodnie z dyrektywą wodną przekazuje się do Komisji Europejskiej. Muszą one dotyczyć całego obszaru, na którym ma być prowadzona inwestycja i terenów przyległych, jeśli może wpływać tam na naturalne środowisko.

W PROW 2014-2020 umieszczono zatem warunek, że "inwestycje w nawodnienia będą mogły być wspierane po zatwierdzeniu aktualizacji planów gospodarowania wodami w dorzeczach oraz programu wodno-środowiskowego kraju". Poza tym ministerstwo zwróciło uwagę, że trwają prace nad nową ustawą Prawo wodne, która także może mieć znaczenie dla inwestycji nawadniających.

Dlatego dopiero po zakończeniu procedowania wymienionych aktów prawnych (planów gospodarowania wodami w dorzeczach, programu wodno-środowiskowego kraju i Prawa wodnego) PROW 2014-2020 zostanie odpowiednio zmieniony.

Poleć
Udostępnij