Minął czas na siew międzyplonów
Do końca września należało wysiać międzyplony w ramach Pakietu 1. „Rolnictwo zrównoważone” PROW 2014-2020.
W tym pakiecie uprawa międzyplonu jest obowiązkową do zastosowania praktyką dodatkową w jednym roku realizacji zobowiązania. Międzyplon jako praktyka dodatkowa jest wysiewany w terminie do dnia 1 października i musi być utrzymany do dnia 15 lutego roku następnego, wcześniej nie wolno wykonywać żadnych zabiegów agrotechnicznych.
Przymrozki zmroziły grykę w międzyplonach
W gospodarstwie Dariusza Szambary z Terebinia (powiat hrubieszowski) na Zamojszczyźnie 30 września na powierzchni 12 ha została wysiana w międzyplonie gorczyca biała.
Przedplonem była pszenica ozima. Przed wysiewem międzyplonu rolnik wykonał płytką orkę, a następnie do wyrównania roli wykorzystał agregat uprawowy. Gorczyca biała w ilości 15 kg/ha została wysiana rozsiewaczem do nawozów. Na pole to w 2017 r. ma przyjść burak cukrowy.
Uprawa międzyplonów podnosi żyzność gleby, bo dostarcza cennej materii organicznej będącej źródłem próchnicy. Poprzez ograniczanie rozwoju chorób roślin działa fitosanitarnie. Warunkuje w dużym stopniu zmniejszenie zachwaszczenia, co skutkuje mniejszymi wydatkami na kosztowne herbicydy. Zatrzymuje w glebie azot mineralny i chroni go przed wymywaniem. Podobnie jest z innymi składnikami pokarmowymi. Międzyplony poprawiają również strukturę gleby. W znacznym stopniu ochraniają glebę przed erozją wodną i wietrzną.