IUNG: mimo opadów na polach nadal sucho
Deficyt wody dla roślin uprawnych nadal występował w całym kraju w ostatnim okresie raportowania. Susza najbardziej dotyka uprawy zbóż, a także truskawek - przekazał Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa.
"W trzecim okresie raportowania, tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -95 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW zmniejszyła się o 19 mm w stosunku do poprzedniego okresu (1 IV-31 V)" - podał w ostatnim raporcie IUNiG.
Wreszcie ma ruszyć nabór wniosków o pomoc suszową
Deficyt wody dla roślin uprawnych nadal występował w całym kraju. Największe niedobory wody notowano na terenie Ziemi Lubuskiej. W trzecim okresie raportowania, susza rolnicza występowała na terenie 12 województw, z wyjątkiem: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i podlaskiego.
Susza występowała w pięciu uprawach: zbóż jarych i ozimych, truskawek, krzewów owocowych oraz rzepaku i rzepiku. W uprawach zbóż jarych notowano ją w 788 gminach (31,8 proc. Polski). Zjawisko stwierdzono na obszarze 7,8 proc. gruntów ornych kraju. Suszę w uprawach zbóż ozimych stwierdzono w 501 gminach (20 proc., zaś w uprawach truskawek w 255 gminach (10 proc).
IUNG przypomniał, że "suszę oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem, w dowolnym 6-dekadowym okresie od 21 marca do 30 września, spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb".
A zatem w obojętnie którym okresie sześciodekadowym zostanie stwierdzona, to plony ostateczne dla upraw objętych suszą będą niższe przynajmniej o 20 proc. w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz