Inspekcja zaktualizowała dane. Sprawdź stan gleby w swojej okolicy
Zaktualizowane zostały dane o wyniki z 2020 r. w zakresie monitoringu chemizmu gleb ornych w Polsce. Szósta tura monitoringu przypadła na lata 2020-2022 – poinformował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
Program "Monitoring chemizmu gleb ornych Polski" stanowi element Państwowego Monitoringu Środowiska w zakresie jakości gleb i ziemi. Jego celem jest ocena stanu zanieczyszczenia i zmian właściwości gleb w wymiarze czasowym i przestrzennym. A obowiązek prowadzenia takich badań wynika z zapisów krajowych aktów prawnych, m.in. Ustawy Prawo ochrony środowiska.
"Monitoring chemizmu gleb ornych Polski jest realizowany od roku 1995. W 5-letnich odstępach czasowych pobierane są próbki glebowe z 216 stałych punktów pomiarowo-kontrolnych, zlokalizowanych na gruntach ornych charakterystycznych dla pokrywy glebowej kraju. Kolejna, szósta tura Monitoringu, przypadła na lata 2020-2022 i była realizowana przez Eurofins OBiKŚ Polska Sp. z o.o., na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Środki na realizację programu Monitoringu pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” - podaje GIOŚ.
Potrzebują go gleba i rośliny
"Wyniki badań prowadzonych w latach 1995-2020 pozwalają na ocenę jakości gleb i stanu ich zanieczyszczenia w 25-letniej perspektywie czasowej, w zależności od czynników antropogenicznych, takich jak regionalne zróżnicowanie produkcji rolniczej, jej intensyfikacja, oddziaływanie przemysłu, transportu i urbanizacji, oraz warunków środowiskowych, decydujących o przebiegu procesów glebowych" - wskazuje Inspektorat.
Wyniki badań dostępne są na stronie internetowej GIOŚ (tutaj) oraz w specjalnym serwisie GIOŚ dotyczącym monitoringu chemizmu gleb rolnych (tutaj), gdzie można m.in. sprawdzić wyniki badań w poszczególnych rejonach Polski.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz