Coraz więcej suszy. Deficyt wody się pogłębił

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-07-2023,19:05 Aktualizacja: 06-07-2023,19:08
A A A

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) przedstawił kolejny raport odnośnie występowania suszy rolniczej. Niestety, nie ma w nim dobrych wieści dla gospodarzy.

„W piątym okresie raportowania, tj. od 1 maja do 30 czerwca 2023 roku, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -142 mm. W obecnym, sześciodekadowym okresie, wartość KBW uległa zmniejszeniu o 5 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 kwietnia-20 czerwca)” – informuje IUNG.

Jak dodaje, deficyt wody dla roślin uprawnych zwiększył się, powodując, że niedobór wody występował w całym kraju. Największy notowano na terenie Pojezierza i Pobrzeża Kaszubskiego, Równiny Słupskiej, Wysoczyzny Damnickiej, Żuław - od -220 do -249 mm. Bardzo duży niedobór wody notowano również na Pojezierzu Pomorskim, Wielkopolskim oraz na Nizinie Wielkopolskiej i w zachodniej części Niziny Mazowieckiej - od -200 do -229 mm. Tylko nieco mniejszy deficyt wody notowano na południe od tego obszaru - od -120 do -199 mm. Na pozostałym obszarze kraju niedobór wody wynosił od 0 do -119 mm.

minister, telus, pomoc, nawozy, zboże, susza, komisje

Będą komisje "suszowe". Rząd chce też przedłużyć pomoc zbożową i nawozową

Rząd kierunkowo przyjął rozwiązania mające na celu m.in. wydłużenie pomocy zbożowej i nawozowej dla rolników - poinformował we wtorek minister rolnictwa Robert Telus. Powiedział, że do tej pory w ramach dopłat do skupu zboża...

„W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w piątym okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski” – czytamy w raporcie IUNG.

Według jego autorów, susza rolnicza występowała na terenie 15 województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, podlaskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i małopolskiego.

Odnotowano ją we wszystkich monitorowanych uprawach: zbóż jarych, rzepaku i rzepiku, krzewów owocowych, zbóż ozimych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, roślin strączkowych, truskawek, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew owocowych, chmielu, ziemniaka oraz buraka cukrowego.

„W piątym okresie raportowania największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach notowano w 1522 gminach (61,45 proc. gmin Polski), nastąpiło zmniejszenie o 4,07 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 47,2 proc. gruntów ornych kraju (zmniejszenie o 4,81 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania)” – wskazuje Instytut.

Szczegółowe dane dotyczące suszy można znaleźć w serwisie informacyjnym IUNG (tutaj).

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij