Burze piaskowe uderzyły w rolników. Duże straty na polach
Wywiane nasiona buraków cukrowych, straty w rozwiezionych nawozach - to efekty burz "piaskowych" w Polsce. Na to zjawisko zwrócili uwagę także leśnicy.
Całe tygodnie bez jakichkolwiek opadów oraz silne wiatry spowodowały, że sucha ziemia z pól zaczęła wirować w powietrzu. Nie można oczywiście mówić o takiej skali, jak w przypadku wstrząsających, prawdziwych burz piaskowych występujących np. na Saharze. Niemniej jednak zjawisko przyniosło straty.
W 2022 roku można produkować na ugorach
- Widziałem rolników, którzy kończyli siewy buraków podczas poniedziałkowej (4 kwietnia - red.) burzy piaskowej. Obawiam się, że niewiele buraków na tych polach urośnie - stwierdził na łamach "Gazety Pomorskiej" rolnik z Borówna koło Chełmna (woj. kujawsko-pomorskie).
Aleksander Decowski, dyrektor biura Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Bydgoszczy też przyznał w rozmowie z dziennikiem, że z powodu burz piaskowych rolnicy mogą mieć spore problemy.
- Wiele zależało od stopnia rozpylenia gleby. Nasiona, które znalazły się w przesuszonym gruncie, burza piaskowa mogła wywiać lub zawiać. Zatem niektóre mogą wykiełkować w innym miejscu niż powinny, z innych w ogóle nic nie wyrośnie. W dodatku niektórzy plantatorzy już trzy tygodnie temu wysiali buraki, ale z powodu braku opadów nawet nie wykiełkowały - powiedział.
Według eksperta niektóre plantacje być może trzeba będzie przesiewać. Zresztą rolnicy już zaczęli pytać o nasiona. - Rada związków działających przy Krajowej Spółce Cukrowej będzie się ubiegała o pokrycie dodatkowych kosztów. W przyszłym tygodniu odbędą się oględziny na polach, sprawdzimy co urosło, na ilu plantacjach trzeba będzie zrobić przesiewy - zapowiedział Decowski.
Zatrzymać wodę wiosenną uprawą roli
Stratni mogą być również ci gospodarze, którzy rozsiali nawozy. Zwłaszcza, ze ich ceny są horrendalne. - W przypadku nawozów azotowych straty azotu z powodu burz piaskowych mogą wynieść od kilku do kilkunastu procent - ocenił Marek Radzimierski z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Zamiecie piaskowe odnotowano nie tylko na Pomorzu, ale także m.in. w Wielkopolsce. Szkody powstały na polach, a także na drogach, gdzie zarejestrowano kolizje z powodu braku dostatecznej widoczności. Na to zjawisko zwrócili też uwagę leśnicy z wielkopolskiego Nadleśnictwa Durowo, którzy na swoim facebookowym profilu zamieścili film z kamerki samochodowej.
"Długotrwały brak opadów w połączeniu z silnym wiatrem może wywołać widoczną na nagraniu ‘burzę piaskową’. Dopiero taki widok uświadamia nam, jak mało mamy zgromadzonej wody w lasach i na polach. Efektem tego jest między innymi wysokie zagrożenie pożarowe. Tym bardziej więc ucieszył nas nocny deszcz. Pomoże to zarówno rolnikom, jak i nam w pracach odnowieniowych" - napisało Nadleśnictwo.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz