Rozpoczęto zbiór fasoli

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magda Litwińczuk | redakcja@agropolska.pl
14-08-2017,8:05 Aktualizacja: 14-08-2017,9:05
A A A

Pogoda sprzyja dojrzewaniu fasoli na suche nasiona. Upały i susza spowodowały, że w zeszłym tygodniu na Zamojszczyźnie rozpoczęły się fasolowe żniwa.

Fasolę uprawianą na suche nasiona zbiera się po upływie 100 - 120 dni od siewu, gdy liście na roślinie są żółte i częściowo lub całkowicie opadają, a strąki stają się kremowe, pomarszczone i zasychają. Jednoetapowy zbiór nasion przeprowadzamy wtedy, gdy ¾ roślin na polu już dojrzało.

U odmian nierównomiernie dojrzewających zbiór przeprowadza się dwuetapowo. Rośliny odmiany karłowej są ścinane lub koszone tuż nad ziemią, zostawiając na polu w celu dosuszenia. Następnie rośliny układa się na polu, albo ustawia w małe kupki lub wały. W rejonach obfitujących w opady atmosferyczne fasolę dosusza się na drewnianych rusztowaniach lub koziołkach.

siew, siewnik, groch, ciągnik

Alternatywa w uprawie grochu

Zainteresowanie uprawą grochu wynika z kilku powodów. Przede wszystkim są to dopłaty do upraw roślin wysokobiałkowych i wysokie ceny rynkowe komponentów białkowych. Istotne znaczenie ma też zastosowanie grochu jako komponentu...

Przy słonecznej pogodzie i wyższej temperaturze powietrza rośliny dosusza się na polu przez 6 - 10 dni. Dosuszoną fasolę można młócić bezpośrednio na polu, albo składować pod zadaszeniem.

Zbiór fasoli przeprowadza się maszynami, które ścinają rośliny tuż nad ziemią tworząc z kilku rzędów jeden wał.

Do omłotu używa się młocarni, pamiętając o niskich obrotach. Często jest to kombajn zbożowy wyposażony w podbieracz prosto z wałów. Omłot strąków należy wykonać ostrożnie, gdyż nasiona są wrażliwe na mechaniczne uszkodzenia, łatwo pękają i się łamią.

Omłot bardzo suchych nasion w godzinach południowych zwiększa straty nasion. Do czyszczenia nasion używa się wialni, młynków lub czyszczalni. Po omłocie wilgotne nasiona należy dosuszyć w przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze około 25oC.

Po wstępnym oczyszczeniu przeprowadzamy selekcję negatywną odrzucając nasiona uszkodzone mechanicznie lub przez szkodniki oraz z objawami chorobowymi. W dużych magazynach stosowane są automatyczne sortowniki zaopatrzone w fotokomórkę, które odrzucają nasiona uszkodzone oraz te z widocznymi przebarwieniami łupiny nasiennej.

Z terenu gmin Mircze, Tyszowce i Werbkowice pochodzi większość produkowanej w kraju fasoli na suche nasiona.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij