Wiceminister rolnictwa: pierwsze wypłaty dla poszkodowanych sadowników pod koniec czerwca

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Gabriela Bogaczyk PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
27-05-2024,15:05 Aktualizacja: 27-05-2024,15:09
A A A

Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak zapowiedział w poniedziałek, że pod koniec czerwca będą pierwsze wypłaty dla sadowników poszkodowanych przez ostatnie gradobicie i przymrozki. Obecnie trwa szacowanie strat przez komisje.

Przez powiat opolski na Lubelszczyźnie 19 maja przeszło trwające kilkanaście minut gradobicie. Intensywne opady spowodowały znaczne straty w rolnictwie i sadownictwie. Najbardziej ucierpieli właściciele plantacji malin i sadów. W kwietniu z kolei dotknęły ich nocne przymrozki.

Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak powiedział w poniedziałek w Lublinie, że trwa jeszcze szacowanie strat przez komisje, które ma określić ich skalę.

„Byłem w Wandalinie i widziałem, że 100 proc. niektórych sadów zostało zniszczone” – opisał.

sadownicy, sady, plantacje, straty

Sadownicy: najpierw przymrozki, potem gradobicie. Niektórym nie wystarczy owoców nawet na ciasto

Pomocy doraźnej, tanich kredytów i zmian w systemie ubezpieczeń domagają się sadownicy, których gospodarstwa ucierpiały podczas ostatniego gradobicia i przymrozków. „Niektórym nie wystarczy owoców nawet na...

Mówiąc o odszkodowaniach podkreślił, że zostaną one wypłacone jak najszybciej. Przekazał, że sadownik ma 30 dni roboczych na przedstawienie strat. „Zobaczymy, jaki jest stan, bo wnioskujemy do ministra finansów o zabezpieczenie tych środków w budżecie państwa. I te pieniądze zostaną wypłacone poszkodowanym niezwłocznie” – zapewnił Czerniak.

Dopytywany o konkretny termin pierwszych wypłat odpowiedział: „myślę, że koniec czerwca, to już będą na pewno”.

„Tylko nie wiemy jeszcze, jaka kwota” – dodał. Jako przykład podał, że w 2023 r. rekompensaty w związku z przymrozkami wynosiły maksymalnie do 5 tys. zł na hektar.

Wśród pozostałych form wsparcia dla poszkodowanych wymienił m.in. preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji, ulgi od podatku rolnego.

Sadownicy, których gospodarstwa ucierpiały podczas ostatniego gradobicia i przymrozków, domagają się m.in. pomocy doraźnej, tanich kredytów i zmian w systemie ubezpieczeń.

Poleć
Udostępnij