Targi Sadownictwa i Warzywnictwa już za miesiąc
190 polskich i zagranicznych wystawców oraz tysięcy zwiedzających spodziewają się organizatorzy VI edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą się 13-14 stycznia w nowym miejscu – Warsaw Expo w Nadarzynie pod Warszawą.
Udział w targach zapowiedzieli już producenci i dilerzy sprzętu, firmy oferujące środki ochrony roślin, nawozy, chłodnie, opakowania, akcesoria i usługi niezbędne do profesjonalnej produkcji ogrodniczej.
13 stycznia, podczas otwarcia TSW, już po raz trzeci wręczone zostaną nagrody im. prof. Pieniążka dla produktów i usług przeznaczonych do produkcji sadowniczej lub warzywniczej. Na wyróżnienie mają szansę te, które będą innowacyjne, przyjazne środowisku, wydatnie wspierające produkcję ogrodniczą, usprawniające pracę, a także wpływające na poprawę wyników ekonomicznych gospodarstwa.
Jak co roku, także podczas nadchodzącej edycji targów odbędą się konferencje branżowe. - Przygotowujemy ponad 50 wykładów, które poprowadzą specjaliści, praktycy i naukowcy z Polski, a także z Holandii, Austrii, Włoch i Kanady – zapowiada Jacek Kłudka, prezes Oficyny Wydawniczej Oikos, organizatora targów.
Dokarmianie roślin sadowniczych po zbiorach
Jedną z ważniejszych będzie III Konferencja Truskawkowa. Poprzednia jej edycja zgromadziła ponad 500 osób. Tym razem specjaliści będą podpowiadać jak uchronić uprawy przed szarą pleśnią i mączniakiem. Dowiedzieć się będzie można jaka w sezonie 2016 będzie obowiązywała strategia zrównoważonej ochrony truskawek. Ekspert z Niemiec przedstawi wczesne odmiany truskawek i zalecenia dotyczące ich uprawy. Ponadto poruszony zostanie temat ograniczania stresu poprzez optymalizację żywienia roślin, a także wymagań stawianych sadzonkom odmian powtarzających owocowanie.
Kolejna konferencja będzie dotyczyła doświetlania w uprawach warzyw pod osłonami. Uczestnicy spotkania przedstawią wyniki badań nad produkcją rozsady i uprawą przy różnych sposobach doświetlania oraz zmiany w technologii asymilacyjnego doświetlania roślin, a także scharakteryzują rozwój doświetlanych upraw w Europie.
Największe autorytety polskiego rynku owoców spotkają się natomiast podczas drugiej edycji Sadowniczego Forum Ekonomicznego. Przedstawią aktualną sytuację na rynku jabłek, porównają polski, europejski i światowy rynek owoców, opowiedzą o wymaganiach dotyczących jakości eksportowanych owoców, a także o ich transporcie międzykontynentalnym.
Tematem kolejnej konferencji będą warzywa kapustne. Eksperci będą przekonywali, że gwarancją udanego sezonu jest właściwy dobór odmiany. Podpowiedzą, jak skutecznie chronić warzywa od produkcji rozsady po zbiór. Zapoznać się będzie można również z nowoczesnymi nawozami z substancjami biostymulującymi stosowanymi w fertygacji warzyw gruntowych. Specjaliści ostrzegą też przez znanymi i nowymi chorobami warzyw kapustnych.
Uznani eksperci z kraju i zagranicy wezmą udział w jednej z najważniejszych imprez targów – Konferencji Agrotechniki Sadowniczej. - Rozpoczniemy od tematu, który w minionym sezonie szczególnie koncentrował uwagę sadowników, czyli suszy – mówi prezes Kłudka. Specjaliści opowiedzą też o fertygacji sadów jako skutecznym sposobie na wysokie plony. Dowiedzieć się będzie można, jaką rolę pełnią substancje biostymulujące pochodzące z alg, a także jaka jest najlepsza strategia zwalczania przędziorków oraz mączniaka jabłoni.
Wstęp na targi i konferencje będzie bezpłatny. Do każdego darmowego biletu dołączony będzie kupon, który wrzucony do urny weźmie udział w loterii z nagrodami.