Sadownicy odpowiadają resortowi. W umowie tylko producent i przetwórca

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-08-2018,14:10 Aktualizacja: 29-08-2018,14:17
A A A

Związek Sadowników RP przedstawił uwagi do założeń projektu umowy kontraktacji owoców przedstawionych przez resort rolnictwa. Zdaniem sadowników stronami umowy mogą być wyłącznie producent i zakład przetwórczy.

W opinii sadowników stronami umowy mogą być wyłącznie producent i zakład przetwórczy, a nie "nabywca" i "odbiorca", gdyż taki zapis spowoduje, że nabywcą może być każdy - np. firma pośrednicząca czy punkt skupu. Natomiast zapis ten ma ograniczyć obrót do dwóch kluczowych podmiotów producenta owoców i zakładu przetwórczego.

Inicjatywa Młodzi dla Sadownictwa, sadownictwo, skup jabłek, ceny jabłek

Sadownicy mają dość. Apelują o nie oddawanie jabłek do skupu

Przedstawiciele Inicjatywy Młodzi dla Sadownictwa apelują o nie oddawanie przez co najmniej 10 dni do punktów jabłek przemysłowych. Ma to być forma protestu przeciwko niskim cenom oferowanym producentom owoców.   "Kwoty...

Zdaniem organizacji dokument powinien nosić nazwę "umowy kontraktacyjnej". W umowie powinien znaleźć się zapis dotyczący ceny. Ma to być "cena pokrywająca koszty produkcji wynoszące xx zł/kg obliczane przez np. Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarski Żywnościowej przedstawione do wiadomości publicznej do końca lutego każdego miesiąca".

W dokumencie powinien być także zapis dotyczący okresu, na jaki zostanie zawarta umowa, a także czas zawarcia takiej umowy (np. do końca marca każdego roku).

Według sadowników, należy także wprowadzić sztywny zapis dotyczący nałożenia na zakłady przetwórcze restrykcyjnych kar (adekwatnych do rocznych obrotów) z tytułu niepodpisywania umów kontraktacyjnych. Obecnie obowiązuje kara w wysokości 210 proc. wartości skupowanego surowca, co skutkuje tym, że zakłady wolą zapłacić karę niż wywiązać się z umowy.

Związek Sadowników RP przedstawił też obligatoryjne postulaty, bez spełnienia których umowa kontraktacyjna traci na znaczeniu. Są to: wprowadzenie powszechnego systemu szacowania zbiorów oraz rzetelnych średnich plonów z hektara plantacji. Podawane przez GUS prognozy są nierealne i znacząco różnią się od tych przedstawianych przez europejskie organizacje zrzeszających sadowników (np. WAPA).

produkcja jabłek, zbiory jabłek, ceny jabłek, sadownictwo, Krajowa Unia Producentów Soków

Nadprodukcja jabłek coraz większym problemem. Co robić z owocami?

Produkcja jabłek w Polsce powinna być zróżnicowana w zależności od ich przeznaczenia. Potrzebne są sady specjalizujące się w produkcji jabłek deserowych i tych na sok - uważa Krajowa Unia Producentów Soków. KUPS to organizacja...

Kolejny postulat - to wprowadzenie powszechnego systemu kontroli tanich i obowiązkowych ubezpieczeń od wszelkich klęsk żywiołowych. Obecnie obowiązujący system pozwala na zawarcie polisy z dopłatą ze środków budżetowych tylko od jednego ryzyka, chodzi o możliwość ubezpieczenia pakietowego.

Konieczne jest ponadto uproszczenie zasad zatrudnienia pracowników sezonowych. Wprowadzenie zmian w systemie zatrudniania, wydłużyło proces zatrudniania, co niekorzystnie wpłynęło na chęć podejmowania przez pracowników sezonowych pracy w naszym kraju - zaznacza Związek Sadowników RP.

Resort rolnictwa pośredniczy w rozmowach między przetwórcami owoców i ich producentami. Chodzi o wypracowanie wzoru umowy kontraktacyjnej, w której znalazłaby się m.in. cena zakupu owoców. Ministerstwo przedstawiło taki projekt prosząc o uwagi zainteresowane strony. Spotkanie w tej sprawie ma się odbyć w tym tygodniu.

Zdaniem sadowników, przemysł ich wykorzystuje skupując owoce po zbyt niskich cenach nie gwarantujących uzyskania jakiegokolwiek zysku. Organizacje przetwórców wskazują zaś na nadprodukcję owoców i trudności w sprzedaży przetworzonych produktów.
 

Poleć
Udostępnij