Nadwyżka jabłek zdejmowana z rynku. Ile dostają sadownicy z dopłatą?
W ciągu trzech tygodni trwania akcji zakłady przetwórcze skupiły od sadowników ponad 66 tys. ton jabłek deserowych, do których przysługuje dopłata - poinformował Norbert Kaczmarczyk, wiceminister rolnictwa.
Odpowiadając w Sejmie na pytania posłów zwrócił uwagę, że przetwórnie kupiły już 1/3 zakładanej ilości skupu tych owoców. Resort rolnictwa określił, że pomocą w formie dopłaty 30 gr do kilograma jabłek konsumpcyjnych przeznaczonych na cele przemysłowe zostanie objęte do 200 tys. ton.
Skup jabłek przebiega sprawnie. Cena utrzymuje się na stałym poziomie
- Zdjęcie z rynku jabłek deserowych, by móc je przetworzyć, kosztowało budżet państwa do tej pory ok. 20 mln zł - poinformował Kaczmarczyk. Dodał, że rząd może na to przeznaczyć do 60 mln zł.
Jabłka są skupowane przez zakłady przetwórcze w cenie 53-66 gr za kg, czyli stawki zostały utrzymane z okresu sprzed wprowadzenia programu. Sadownik dostanie więc z dopłatą za kilogram jabłek deserowych nawet do 96 gr.
Wiceszef resortu zwrócił uwagę, że Białoruś zniosła embargo (od 27 kwietnia) na przywóz tych owoców m.in. z Polski i część z nich może być jeszcze sprzedana do tego kraju na zasadach rynkowych.
Pomoc dla sadowników została uruchomiona właśnie ze względu na trudności ze sprzedażą jabłek w związku z wprowadzeniem od 1 stycznia embarga na zakup jabłek przez naszego sąsiada, który z kolei przesyła je dalej.
- Program zafunkcjonował w tym najważniejszym momencie, czyli zdejmujemy nadwyżkę, której nie ma możliwości sprzedaży, a jednocześnie pozwalamy sadownikom przetrwać w tych trudnych sytuacjach, gdy koszty przechowania są bardzo wysokie - powiedział Kaczmarczyk.
Owoce będą skupowane do 30 czerwca, a wypłata pomocy przewidziana jest do 30 września. Wnioski o udzielenie pomocy muszą trafić do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właśnie do 30.06. Środki na dopłatę do skupu jabłek mają pochodzić z rezerwy kryzysowej UE.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz