Nutri Honey – egzotyczna pasza na słabe gleby
Rolnicy posiadający bydło opasowe i gospodarujący na lekkich i słabych glebach mogą zainteresować się egzotyczną rośliną Nutri Honey. Jest to jednoroczny gatunek będący mieszańcem sorgo i trawy sudańskiej, z którego można uzyskać dużo smacznej dla bydła paszy objętościowej.
Roślina ta dobrze radzi sobie na słabych, piaszczystych glebach klasy V i VI. Dobrze rozwinięty system korzeniowy sprawia, że roślina skutecznie gospodaruje wodą nawet przy niewielkich opadach atmosferycznych. Może być dzięki temu wysiewana na stanowiskach, gdzie trawy zawodzą, przy okazji osiągając przyzwoite plony od kilkunastu do 25 t sianokiszonki na hektar.
Teosinte - starszy krewniak czy groźny chwast w kukurydzy?
Nutri Honey powinien być wysiewany w glebę ciepłą, dlatego optymalnym terminem jest II połowie maja. Jest to termin, który umożliwia siew tej rośliny tuż po wcześniejszym majowym zbiorze międzyplonu, np. tak popularnego na sianokiszonkę żyta.
W naszym gospodarstwie położonym w okolicach Ciechanowa (woj. mazowieckie), mieszaniec ten wysiany był 28 maja bieżącego roku na glebie klasy VI. Siew wykonano na głębokości 2-3 cm zwykłym siewnikiem zbożowym.
Ze względu na silne krzewienie się grubych pędów roślin (przypominających kukurydzę) odstępy między rzędami powinny wynosić 25 cm. Zalecana norma wysiewu to 15-30 kg/ha. W naszym przypadku norma wysiewu wyniosła 27 kg/ha.
Zastosowane przez nas nawożenie pod korzeń w postaci 200 kg Polifoski 6 i kilkunastu ton obornika na hektar, okazało się całkowicie wystarczające. Po zbiorze każdego pokosu należy dostarczyć tej roślinie 30-50 kg N/ha.
Ze względu na bardzo bujny wzrost Nutri Honey nie wymaga ochrony herbicydowej.
Deformacje kolb kukurydzy
W naszym gospodarstwie zbioru I pokosu dokonano 19 lipca. Roślina szybko osiągnęła wysokość 120-150 cm. Do zbioru należy przystępować, gdy roślina ma minimum 60 cm. Jest to ważne ze względu na występowanie kwasu pruskiego, który jest wtedy mniej aktywny, dodatkowo ulatnia się on w procesie suszenia. Nutri Honey powinien być koszony wysoko (na 10 cm) w celu zapewnienia szybkiego odrostu.
Ze ściętej masy wykonano sianokiszonkę w belach, uzyskując plon 15 sztuk balotów (o średnicy 120 cm) z 0,85 ha. Alternatywą był zbiór we wrześniu za pomocą sieczkarni do kukurydzy, roślina może osiągnąć wtedy 3-4 m wysokości.
Kolejny pokos zebraliśmy w pierwszej dekadzie września uzyskując zbliżony plon. W optymalnych warunkach, możliwe zebranie jest nawet 3 pokosów siana/sianokiszonki, na odrost potrzebne jest około 30-40 dni.
Warto podkreślić, że mimo początkowych obaw mojego Taty nie napotkaliśmy trudności w zbiorze. Kosiarka dyskowa bez problemu przecinała grube, ale jednak miękkie łodygi.
Do owinięcia wystarczyła już zwykła podwójna warstwa folii do sianokiszonki. Sianokiszonka o miodowym zapachu i słodkim smaku była z chęcią pobierana przez bydło.