Zwróć uwagę na właściwą lokalizację pryzmy
Wybór miejsca pod pryzmę z burakami ma kolosalny wpływ dla późniejszego sprawnego odbioru. Fakt ten nabiera szczególnego znaczenia w sytuacji pogorszenia pogody.
Warto pamiętać, że lokalizację pryzmy najlepiej jest uzgodnić ze służbą surowcową cukrowni, aby uniknąć niedomówień i późniejszych kłopotów. W uzasadnionych przypadkach cukrownia ma bowiem prawo odmówić odbioru surowca, gdy został złożony w nieodpowiednim miejscu.
Buraki cukrowe – oddzielny zbiór liści i korzeni
Miejsce pod pryzmę powinno znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie drogi utwardzonej, ale nie za blisko (optymalnie 1-2 m), aby załadunek samochodów nie był utrudniony. Nie wolno pryzm usypywać na polu w pobliżu zakrętów, bo stwarza to zagrożenie dla ruchu drogowego. Podstawa pryzmy nie może znajdować się zbyt nisko w stosunku do powierzchni drogi.
Absolutnie w pobliżu pryzmy nie powinno być żadnych utrudnień dla pracy doczyszczarko-ładowarki, takich jak: krzaki, drzewa, słupy, linie energetyczne. Maszyna musi mieć dużo miejsca do pracy, co jest szczególnie ważne po zmroku.
Pryzma nie może znajdować się w obniżeniach terenu, w których gromadzi się woda po opadach i dochodzi do gnicia korzeni. Powstające podczas usypywania pryzmy koleiny trzeba na bieżąco usuwać.
Pryzmę może usypywać kombajn, który kopie buraki lub zestaw ciągnik + przyczepa samowyładowacza z rozładunkiem do tyłu odbierający korzenie od kombajnu.
Szerokość pryzmy u podstawy powinna być nieco węższa (o ok. 1 m) niż szerokość robocza doczyszczarko-ładowarki. Wysokość nie powinna przekraczać 3 m, bo okrywanie i odkrywanie wyższych pryzm jest utrudnione. Długość pryzmy zależy od ilości buraków.
Należy dołożyć starań, aby boki pryzmy były maksymalnie wyrównane, co ogranicza ubytki spowodowane wysychaniem surowca powodowane przez słońce i wiatr.