Koncern Südzucker przypomina plantatorom, by przed podjęciem decyzji o wyborze danej działki do uprawy buraków cukrowych lub ewentualnie myśląc o działce pod zasiewy buraków w przyszłym roku zwrócić uwagę na stosowane na niej herbicydy.
Koncern Südzucker przypomina plantatorom, by przed podjęciem decyzji o wyborze działki do uprawy buraków cukrowych lub ewentualnie myśląc o działce pod zasiewy buraków w przyszłym roku zwrócić uwagę na stosowane na niej herbicydy do odchwaszczania upraw.
Burak cukrowy jest rośliną, która jest bardzo wrażliwa na pozostałości niektórych substancji aktywnych wykorzystywanych w herbicydach stosowanych do ochrony zbóż. Dlatego należy dokładnie przeczytać etykietę takich środków zwracając szczególnie uwagę na następujące informacje:
W sezonie 2020/2021 producenci cukru skupili więcej korzeni buraka cukrowego, ale wyprodukowali z nich nieco mniej surowca w porównaniu do poprzedniej kampanii - wynika z dokonanego przez Związek Producentów Cukru podsumowania. ...
- zalecana dawka,
- termin stosowania,
- czas rozkładu substancji aktywnej,
- czy jest zapis o szkodliwym działaniu na roślinę następczą (buraka cukrowego).
Buraki cukrowe są wrażliwe na substancje z grupy sulfonylomoczników. Duża ilość opadów deszczu w drugiej połowie 2020 r. oraz zdecydowanie większa ilość śniegu w porównaniu do lat wcześniejszych powinny pozytywnie działać na szybszy rozkład i przemieszczenie w glebie pozostałości substancji aktywnych - wskazuje Südzucker.
Pamiętajmy, że w przypadku pozostawienia rozdrobnionej słomy należy ją dokładnie wymieszać z glebą. Takie działanie przyśpieszy rozkład substancji aktywnych, które mogą pozostać w źdźbłach słomy - dodaje koncern.
Podaje przy tym wykaz herbicydów z informacją o możliwości, braku możliwości lub obarczeniu pewnym ryzykiem uprawy buraka rok po zastosowaniu danego preparatu oraz dwa lata po jego zastosowaniu. Wykaz dostępny jest pod
linkiem.
-
Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz